Bellekteki izleriyle el sanatlarının dönüşümü Kastamonu Evrenye bıçağı
Transformation of handicrafts in traces left on memory Evrenye knife of Kastamonu
- Tez No: 317532
- Danışmanlar: PROF. DR. M. MUHTAR KUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: El Sanatları, Crafts
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu çalışmada, Kastamonu el sanatları geleneğinin eşsiz bir örneği olan Evrenye bıçağı merkeze alınmıştır. Çalışmada sadece el sanatı ürünü olarak Evrenye bıçağı değil, aynı zamanda bu ürünün icracıları ve onları ürünle ilişkileri de önemsenmiştir.Çalışmanın birinci bölümünde araştırmanın konusu, amacı, önemi, araştırmanın yöntemi ve çalışmada kullanılan bu yönteme ait teknikler açıklanmıştır.İkinci bölümde, çalışmanın kavramsal ve kuramsal çerçevesi çizilmeye ve çalışmada kullanılan terimlerin ve tercih edilen akademik perspektifin açıklanmasına çalışılmıştır.Üçüncü bölümde ise bıçak ve ustaların hayatları ile ilgili geçmişi, şimdiyi ve geleceği bir arada görmemizi sağlayan alan araştırması kısmına yer verilmiştir. Bu bölümde, araştırma alanının tarihçesi, Kastamonu, İnebolu İlçesi, Dibek Köyü Bıçakçılar Mahallesi'nin sosyal ve fiziki koşulları ve Evrenye bıçağının yapım aşamaları, yapım teknikleri ve onu farklı kılan detaylar irdelenmiş, bölüm sonunda da Evrenye bıçağının icracısı olan ustalar ve onların gözüyle bıçak anlatılmıştır.Sonuç bölümünde ise bıçağın hikâyesi ve anlamının ana yurdu olan ustaların belleğinde ve anlam dünyalarındaki yeri ile alıcısının gözünde ne ifade ettiği odağa alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The present study is centered upon Evrenye Knife, a unique example of the handcraft tradition in Kastamonu. The study deals not only with Evrenye Knife as an artifact, but also the creators and their relationship with the artifact.The first chapter of the study introduces the subject, purpose, significance of the sturdy along with the method of the study and the techniques applied in relation to this method.In the second chapter, it was sought to outline the conceptual and theoretical framework of the study and the academic perspective that was followed.The third chapter presents the fieldwork enabling us to see the past, present and future facts on the knife and the daily routines of the creators. This chapter also includes a brief history of the field of study, social and physical environment in Kastamonu, İnebolu County, Dibek Village and Bıçakçılar District providing details on stages of production, techniques applied and the distinctive qualities of the knife. Finally, the chapter tells the story of the creators and, in their own words, the knife.The conclusion chapter ventures to sum up the history of Evrenye knife and its place in the recollections of the creators -which has always been the first home to its various meanings- and in their inner world of meaning, and what it signifies in the eyes of its buyer.