Testing encoding and retrieval dynamics of pairs using probed recall task
Kelime çiftlerinin bellekte kaydedilme ve hatırlanma dinamiklerinin yoklamalı hatırlama testiyle incelenmesi
- Tez No: 764968
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLI KILIÇ ÖZHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Serbest hatırlama görevinde katılımcılar arka arkaya çalıştıkları maddeleri peş peşe hatırlama eğilimi gösterirler. Bu etkiye yakınlık etkisi adı verilir ve ileriye dönük bir asimetri gösterir. Ancak kelime çiftleri test edildiğinde ileriye ve geriye dönük hatırlama performanslarının yaklaşık olarak eşit olduğu görülmüştür. Bu doğrultuda simetrik çağrışım hipotezi (SÇH) kelime çiftlerinin bellekte bütünsel olarak kaydedildiğini öne sürerken bağımsız çağrışım hipotezi (BÇH) ileriye ve geriye dönük iki ayrı bağın belleğe kaydedildiğini söyler. Bellekteki etkileri açıklamaya çalışan iki model grubu vardır: tek ve çift depolu bellek modelleri. Yakınlık etkisindeki ileriye dönük asimetri ve kelime çiftlerinde görülen simetrik hatırlama örüntüleri farklı zaman aralıklarında görülebilir ve bellek modelleri bu örüntüleri açıklamaya çalışır. Yoklamalı hatırlama görevi yakınlık etkisini klasik çalışma ve test döngüsü dışında keşfetmek amacıyla geliştirilmiştir. Bu tezde ise hem yakınlık etkisinin gözlenmesi hem de kelime çiftlerinin kendi örüntülerinin test edilmesi amacıyla yoklamalı hatırlama görevinde kelime çiftleri kullanıldı. Bu doğrultuda bir ön deney bir de deney yürütüldü. Liste içi ve listeler arası yakınlık etkisi ileriye dönük asimetriyle beraber gözlemlendi. Ek olarak, literatürde de olduğu gibi, kelime çiftlerinde simetrik hatırlamaya yönelik bulgular bulundu. Sonuç olarak bu tezdeki bulgular tek depolu bellek modelinin tahminleri desteklemiş ve iki model grubu için de kelime çiftlerini kodlama açısından öneriler sunmuştur.
Özet (Çeviri)
In free recall, subjects tend to successively recall words studied in nearby positions, denoted as the contiguity effect, favoring the following word over the preceding one. Whereas in paired associates, recall probabilities of forward and backward recalls are approximately equal. The associative symmetry hypothesis (ASH) suggests holistic encoding of pairs, whereas the independent association hypothesis (IAH) separate the encoding of forward and backward. Two main classes of memory models aim to explain these effects: control process and contextual coding models. The contiguity effect with forward asymmetry and symmetric retrieval of pairs occurs automatically in various time scales. Probed recall task was initially developed to test the contiguity effect, which was combined with paired associates in this thesis to observe the encoding and retrieval of pairs and serial lists in one task. The results of the experiment showed across-pair within and between-list contiguity with forward asymmetry. In addition, consistent with the literature a symmetric retrieval was observed in paired associates. Therefore, this thesis supports the predictions of contextual coding models and provides further questions for encoding of pairs for both models.