Aile Hukukuna ilişkin yabancı kararların tanınması
Recognition of foreign decisions relating to Family Law
- Tez No: 317602
- Danışmanlar: PROF. DR. ZİYA AKINCI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 701
Özet
Teknolojinin gelişmesi ve küreselleşme olgusu ile birlikte, günümüzde sınır ötesi ilişkiler kolaylaşmış ve yoğunluğu artmıştır. Gerçekten de hiçbir devlet kendi sınırları içine kapanarak yaşamamakta, özellikle dış ticaret alanında ve uluslararası düzeyde gerçekleşen özel hukuk ilişkileri, sınır ötesi ilişkiler içerisinde, önemli bir yer tutmaktadır. Farklı ülkeler arasında ticaret ve çalışma hayatına, bunun yanısıra teknolojinin gelişmesine dayalı soysal ve kültürel alandaki entegrasyon ve etkileşim; farklı vatandaşlıklara, dile, dine veya kültüre sahip kişiler arasında aile ve şahsın hukuku alanında özel hukuk ilişkilerinin de artmasına sebebiyet vermiştir. Bu ilişkilerin doğal sonucu olarak, bunlara bağlı uyuşmazlıklar da artmıştır. Bu uyuşmazlıklar neticesinde verilen mahkeme kararlarının verildikleri ülke dışında etkilerini doğurabilmeleri ancak tanıma ve tenfiz adı verilen hukuki müesseler ile mümkündür. Aile hukukuna ilişkin yabancı kararların tanınması konusu, MÖHUK ve Türkiye'nin taraf olduğu çok taraflı ve iki taraflı milletlerarası sözleşmeler çerçevesinde incelenmiş, Türkiye'nin taraf olduğu bazı iki ve çok taraflı milletlerarası sözleşmeler ile kabul edilen, Türk hukukunda doğrudan tanıma usulü olarak adlandırabileceğimiz yeni bir tanıma usulünün varlığı ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
By the development of technology and globalization, now cross-border relations are readily available and intense. Indeed, no state do not live in their territory being introverted, relations of private law at the international level and especially in the field of foreign trade plays an important role in cross-border relations. Integration and interaction in social and cultural fields based on trade between different countries and work life, as well as development of technology, has led to an increase international private law relations relating to personal and family law between people who have different citizenships, languages, religions or cultures. As a natural consequence of these relationships, conflicts due to these relationships also increased. Judgments given as a result of these disputes in a foreign country court, give their effects outside of this country only with the legal institutions called the recognition and enforcement of foreign judgments. Recognition of foreign judgments relating to family law, were examined in detail within the framework of multilateral and bilateral international conventions to which Turkey is a party and Turkish Private International Law Act no.5718 called MOHUK (PILA), and consequently, the existence of a new recognition procedure might be called automatic recognition and accepted by bilateral and multilateral international conventions to which Turkey is a party, have been determined in private international law of Turkey.