Türk Hukuku ile karşılaştırmalı olarak Azerbaycan Hukuku'nda yabancı mahkeme ve hakem kararlarının tenfizi
The enforcement of foreign court and arbitration resolutions in Azerbaijan Law contrary to Turkish Law
- Tez No: 325879
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM ERCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 184
Özet
Azerbaycan Hukuku bakımından 28.12.1999 tarihli 780-IQ sayılı Medeni Usul Kanunu`nun dördüncü bölümünün 458. maddesi ile 462-477. maddeleri arasında yabancı mahkeme ve hakem kararlarının tenfizi düzenlenmiştir. Türk Hukuku bakımından ise, 12.12.2007 tarihli 5718 sayılı Milletlerarası Özel Hukuk ve Usul Hukuku Hakkında Kanun`un ikinci kısmının ikinci bölümünde, yabancı mahkeme ve hakem kararlarının tanınması ve tenfizi başlığı altında, 50-57. maddeleri arasında yabancı mahkeme kararlarının, 60-62. maddeleri arasında ise yabancı hakem kararlarının tenfizi düzenlenmiştir.Bu tezin konusunu ?Türk Hukuku ile Karşılaştırmalı Olarak Azerbaycan Hukuku`nda Yabancı Mahkeme ve Hakem Kararlarının Tenfizi? oluşturmaktadır. İnceleme konusu yabancı mahkeme ve hakem kararlarının tenfizi olacaktır. Tez çalışması özet, giriş, iki bölüm ve sonuç kısımlarından oluşmaktadır.Birinci bölümde yabancı mahkeme kararlarının tenfizi incelenmiştir. Bu bölümde Azerbaycan Hukuku ve Türk Hukuku bakımından yabancı mahkeme kararlarının tenfizi ile ilgili genel bilgi, tenfize ilişkin sistemler, tenfiz şartları ve tenfiz usulü yer almıştır.İkinci bölümde ise yabancı hakem kararlarının Milletlerarası Özel Hukuk ve Usul Hukuku Hakkında Kanun, Medeni Usul Kanunu ve Yabancı Hakem Kararlarının Tanınması ve İcrası Hakkında 10 Haziran 1958 tarihli New York Sözleşmesi bakımından tenfizi incelenmiştir. Bu bölümde yabancı hakem kararlarının tenfizi ile ilgili genel bilgi, yabancı hakem kararı kavramı, Milletlerarası Özel Hukuk ve Usul Hukuku Hakkında Kanun`a, Medeni Usul Kanunu`na ve Yabancı Hakem Kararlarının Tanınması ve İcrası Hakkında 10 Haziran 1958 tarihli New York Sözleşmesi`ne göre tenfiz şartları ve tenfiz usulü yer almıştır.
Özet (Çeviri)
From the point of view of Azerbaijan Law the enforcement of foreign court and arbitration resolutions among articles 458, 462-477 were regulated in the fourth part of the Civil Procedural Law No 780-IQ dated 28.12.1999. From the point of view of Turkish Law the enforcement of foreign court resolutions among articles 50-57 and the enforcement of foreign arbitration resolutions among articles 60-62 were regulated under the title of the enforcement of foreign court and arbitration resolutions in the second chapter of the second part of the Law on International Special Law and Procedural Law No 5718 dated 12.12.2007.The subject of this thesis is ?The Enforcement of Foreign Court and Arbitration Resolutions in Azerbaijan Law Contrary to Turkish Law?. The subject to be investigated will be the enforcement of foreign court and arbitration resolutions. Master thesis includes summary, introduction, two chapters and result.In the first chapter were argued the enforcement of foreign court resolutions. In this chapter were noted total information regarded to the enforcement of foreign court resolutions, enforcement systems, enforcement conditions and enforcement rules from the point of view of Azerbaijan Law and Turkish Law.In the second chapter were argued the enforcement of foreign arbitration resolutions from the point of view of Law on International Special Law and Procedural Law, Civil Procedural Law and Convention on the Recognition and Enforcement of Foreign Arbitral Awards done at New York, on 10 June 1958. In this chapter were noted total information regarded to the enforcement of foreign arbitration resolutions, the notion of foreign arbitration resolutions, enforcement conditions and enforcement rules for the Law on International Special Law and Procedural Law, Civil Procedural Law and Convention on the Recognition and Enforcement of Foreign Arbitral Awards done at New York, on 10 June 1958.