Divân şiirinde deniz imgesi ve şiir öğretiminde kullanılması
The sea image in divan poetry and its use in teaching poetry
- Tez No: 317704
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET AKKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkçe Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 202
Özet
Bu çalışma genel olarak, Dîvân edebiyatından seçilen şairlerin şiirlerinde, deniz imgesinin kullanımını ve bundan şiir öğretiminde nasıl yararlanılabileceğini ortaya koymaktadır.Dîvân şiirinde deniz imgesini anlayabilmek için, öncelikle şiirde imgenin işlevini belirlemek gerekir. Bu amaçla dîvân şiirinde önemli bir imge olan deniz imgesi dikkate alınmalıydı. Dîvân şiirinde deniz imgesinin yerini kavrayabilmek ve şiir öğretiminde kullanabilmek için, farklı yüzyıllarda yazılmış dîvânlardan seçilen örneklerdeki deniz imgesi incelendi. Örneklerdeki deniz ve denizcilikle ilgili terimler ayrı ayrı sınıflandırılmıştır.Deniz imgesi dîvân edebiyatının genel yapısı gereği bazı şiirlerde benzer anlamlarda kullanılmış, bazılarında şairinin ifade gücüne bağlı olarak farklı hayallere konu olmuştur. Bu sebeple benzer kullanımlar sınıflandırılıp beyitler yorumlanmıştır. Deniz imgesinin bu özellikleriyle, şiir öğretiminde sağlayacağı kolaylıklar belirtilmiştir.Çalışmada ulaşılan sonuçlar, yukarıda verilen bilgilerin tamamının değerlendirilmesi sonucu elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study, in general, reveals the use of sea image in poems written by poets selected from Divan literature and how it can be benefited in teaching poetry.In order to understand the sea image in Divan poetry, first it is necessary to identify the function of image in poetry. For this purpose, the sea image, which is an important image in Divan poetry, should be taken into consideration. The sea image in examples selected from divans written in different centuries is analysed in order to comprehend the role of sea image in Divan poetry and to use it in teaching poetry. The terms related to sea and marine in the examples are classified separately.Due to the general structure of Divan literature, the sea image is used in similar meanings in some poems while it has been the subject of different dreams depending on the expressive power of its poet. Therefore, similar uses of sea image are classified and the couplets are interpreted. By these characteristics of sea image, the convenience it will provide in teaching poetry are indicated.The results of the study are obtained by the review of the whole information given above.