Stresle başa çıkma programının ilköğretim 5. sınıf öğrencilerinin kaygı düzeyleri üzerindeki etkisi
The effects of coping with stress program on the anxiety levels of 5th grade students
- Tez No: 317716
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. EBRU İKİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu araştırmada Stresle Başa Çıkma Programının ilköğretim 5. sınıf öğrencilerinin kaygı düzeyleri üzerindeki etkisi incelenmiştir.Araştırma 2010-2011 eğitim-öğretim yılında İzmir Bayraklı Talatpaşa İlköğretim Okulunda öğrenim gören 5. sınıf öğrencilerinden benzer özellikteki öğrencilerin 12'şerli tesadüfî olarak deney ve kontrol gruplarına atanması ile toplam 24 öğrenci ile yürütülmüştür.Veri toplama aracı olarak Çocuklar İçin Durumluk-Sürekli Kaygı Envanteri ve araştırmacı tarafından geliştirilen kişisel bilgi formu uygulanmıştır. Araştırmada deney ve kontrol gruplarının Stresle Başa Çıkma Programı uygulanmadan önce, ilköğretim 5. sınıf öğrencilerinin kaygı düzeylerinin öntest puan ortalamaları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olup olmadığını görmek için t-testi yapılmıştır. Fark olmadığı saptandıktan sonra deney grubundaki öğrencilere her biri 40 dakika süren 6 oturumluk Stresle Başa Çıkma Programı uygulanmış, kontrol grubuna ise araştırma süresince hiçbir işlem yapılmamıştır.Deney grubuna uygulanan eğitim programının ardından uygulanan sontest ve izleme testi sonuçları elde edildikten sonra Stresle Başa Çıkma Programının öğrencilerin kaygı düzeyleri üzerinde etkili olup olmadığı tek yönlü varyans analizi (ANOVA) yapılarak incelenmiştir. Veriler, SPSS 17.0 istatistik paket programı kullanılarak analiz edilmiştir.Sonuçlar, Stresle Başa Çıkma Programının ilköğretim 5. sınıf öğrencilerinin kaygı düzeylerini azalttığını ve bu etkinin 3 ay sürdüğünü ortaya koymaktadır. Ayrıca, Stresle Başa Çıkma Programının uygulamasından sonra deney grubundaki öğrencilerin sontest ölçümü sürekli kaygı puan ortalamalarında istatistiksel olarak anlamlı bir azalma olduğu, buna ek olarak sontest ve izleme testi sürekli kaygı puan ortalamaları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık olmadığı görülmektedir. Bunun yanı sıra, kontrol grubundaki öğrencilerin öntest ve sontest sürekli kaygı puan ortalamaları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olmadığı saptanmıştır. Sonuç olarak araştırmada öne sürülen denencelerin tümünün bulgularla desteklendiği görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this research the effects of Coping With Stress Program on the anxiety levels of 5th grade students were investigated.Research was conducted in Izmir Bayraklı Talatpaşa Elementary School at 2010-2011 education period with 24 students who were distributed to the experimental group as 12 students and control group as 12 students regarding their similarities.Data were collected by State-Trait Anxiety Inventory For Children and a personal information form which was developed by the researcher. In order to see whether there was a statistically significant difference between the pretest anxiety levels of groups before the application of the programme or not, t-test was conducted. After the similarity obtained, Coping With Stress Program was conducted to the experimental group in 6 session inwhich each session was 40 minutes and there was no intervention to the control group for stres or anxiety reduction.After the program was conducted to the experimental group and after the post-test and following test results obtained, the effects of Coping With Stress Program on the anxiety levels of 5th grade students were analyzed by oneway Anova. Data were analysed by using SPSS 17.0 statistic programme.Results showed that Coping With Stress Program reduced the anxiety levels of 5th grade students and this effect lasted three months. Besides, a statistically significant decrease was seen on the trait anxiety means of the experimental group acccording to their post-test results and there was no statistically significant difference between the post test and the following test means of the experimental group. Moreover, there was no statistically significant difference between the pretest and the post test means of the control group. As a consequence, all of the hypothesis argumented in this research were supported by the results.