Topografik haritalardan yükseklik çizgilerinin otomatik çekilmesi ve oluşan hataların giderilmesi
Automatic extraction of contour lines from topographic maps and elimination of occured errors
  1. Tez No: 317808
  2. Yazar: EMRAH HANÇER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DERVİŞ KARABOĞA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Topografik haritalar, coğrafi bilgi sistemleri (CBS) için büyük önem arz etmektedir. Bu haritalardaki yükseklik bilgilerinin çıkarılması ve işlenmesi ise CBS uygulamalarında çok yaygın olan ve önem arz eden bir alandır. Özellikle üç boyutlu modellemeler için yükseklik bilgilerinin elde edilmesine ihtiyaç duyulmaktadır. Geçmişte yapılmış olan çalışmalar yeteri ölçüde başarılı olmaması nedeniyle bu alanda yeni çalışmalara ve araştırmalara ihtiyaç duyulmaktadır. Bu tezin amacı topografik haritalardan yükseklik çizgilerinin otomatik çekilmesi ve doğru bir şekilde bağlanmasını sağlayan özgün yöntemler tasarlamak ve uygulamasını yapmaktır.Haritalardan yükseklik çizgilerinin çekilmesi, beş aşamadan oluşmaktadır: 1) Topografik haritanın sayısallaştırılması, 2) Segmentasyon ve eşikleme, 3) Gürültülü piksellerin filtrelenmesi, 4) İnceltme ve 5) İnceltilmiş eğrilerin vektörel dönüşümü. Beş aşama ilgili gerekli analiz ve uygulamalar yapılmakta olup, en önemli adım olan 5. aşamanın çözümüne yeni yöntemler geliştirilerek katkı sağlanmaktadır. Önerilen yöntemlerin geçmişte yapılan çalışmalara göre daha iyi performansa ve doğruluğa sahip olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Topographic maps are significant for geographic information systems (GIS). The extraction and reconnection of contour lines from topographic maps is popular and interesting area in GIS-based applications. Especially, for construction of DEM data the information of contour lines is needed. The aim of the thesis is to design applications to extract contour lines from topographic maps and then correctly reconnect them.The extraction of contour lines from topographic maps includes five stages: (1) topographic map digitization by scanner; (2) color image segmentation and thresholding; (3) filtering noisy pixels; (4) thinning and pruning the binary image; and (5) raster to vector conversion of the resulting thinned lines. Necessary analysis and applications are applied for all the five stages, new approaches are improved to overcome the difficulties of stage (5), which is the most important stage. The results show that the proposed approaches performs better than related works in terms of accuracy and run-time.