Türkiye'de başarılı toplam verimli bakım uygulamasi yapan seçilmiş kuruluşların kıyaslanması
Comparison of selected companies engaged in the successful implementation of total productive maintenance Turkey
- Tez No: 317833
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FAZIL CANBULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
Günümüzde, firmaların üretim, verimlilik ve zorlaşan pazar şartlarında rekabet gücünü arttırması temel hedefleri arasındadır. Firmalar arası rekabette teknoloji ön plana çıkmıştır. Üretim sistemlerinin gelişmesiyle ürün kalitesi, verimlilik, maliyet, güvenlik gibi temel öğeler gittikçe ekipmana bağlanmaktadır. Bu da etkili bir bakım sisteminin oluşturulmasını gerektirmektedir. Bu noktada Toplam Verimli Bakım sistemi ön plana çıkmaktadır.Toplam Üretken Bakım özgün bir Japon yönetim sistemidir. Toplam Verimli Bakım, bakım ile üretkenlik arasında yakın bir ilişki kuran, donanımın düzenli bakımı ve çalışanların makinelerini sahiplenmesi yolu ile verimliliğin dünya çapında rekabetçi olacak şekilde artabileceğini kanıtlamış bir fabrika yönetimi yaklaşımıdır. Üretim sisteminin verimliliğini en üst düzeye çıkaracak bir şirket kültürü oluşturur.TVB, çalışanların ekipman hakkındaki bilgilerini arttırma, düzenli bakım, düzenli atölye ve problemlerin kökenine inip bir daha tekrarlanmayacak şekilde çözme yöntemleri ile önce sıfır duruşu; sonra sıfır hatayı hedefleyen bir yönetim sistemidir.Bu çalışmada Toplam Verimli Bakım kavramı açıklanarak, değişik iş alanlarında faaliyet gösteren ve Toplam Verimli Bakım yöntemini benimseyip bir ilke haline getiren ETİ, Türk Pirelli, Hugo-Boss, Ford Otosan, Beko gibi işletmelerden elde edilen veriler grafiklerle gösterilip, sonuç olarak da benzer veri değerleri bakımından aynı grafikte mukayese edileceklerdir.
Özet (Çeviri)
Today, it is one of the primary goals of the companies to improve their productivity, efficiency and competitive power under current tough market conditions. Technology has become a prominent factor for the competition among companies. With the introduction of the production systems, the fundamental elements such as product quality, efficiency, cost, and security are becoming much more dependent upon the equipment. Hence, this requires the creation of an effective maintenance system. At this point, `Total Efficient Maintenance System? manifests itself.Total Efficient Maintenance System is a management system peculiar to Japan. It is a factory management approach which has proved that efficiency can be increased in a manner that will be competitive worldwide when the equipment is regularly maintained and protected by the employees, and it establishes a close relationship between maintenance and productivity. It creates a company culture that will enhance the efficiency of the production system to the top level.Total Efficient Management is a management system that targets the `zero stand? at first and then the `zero error? through such methods as improving the familiarity of the employees with the equipment, regular maintenance, regular workshop activities, and fixing the problems by going to the root of them so that they will not repeat.In this study, Total Efficient Management concept is explained. Also the data obtained from different establishments operating in various business sectors such as ETİ, Türk Pirelli, Hugo-Boss, Ford Otosan and Beko, that have adopted and made their principles the Total Efficient Maintenance method, are indicated in graphics. In conclusion, the data will be compared with similar data values under the same graphic.