Karışım tasarımı yaklaşımıyla nano yağ katkılarının aşınma özelliklerine etkisinin eniyilenmesi
Optimization of the effect of nano-oil additives to wear characteristics by mixture design approach
  1. Tez No: 317851
  2. Yazar: YELİZ BURUK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİMETULLAH BURNAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Klasik deneme yanılma yöntemlerinden farklı olarak, deney sayısını azaltan, böylece hem süre hem de maliyetler bakımından üstünlük sağlayan karışım deney tasarımları literatürde pek çok alanda çalışmalara konu olmuştur. Bu tez çalışması kapsamında, su verilmiş AISI 4140 çelik malzemelerde, nano yağ katkılarının aşınma üzerindeki etkisinin karışım tasarımları kullanılarak belirlenmesi ve katkı karışımının eniyilenmesi amaçlanmıştır. Süre ve malzeme maliyeti kısıtları karışım tasarımı gibi sistematik bir yaklaşımı kaçınılmaz kılmıştır. En iyi olarak önerilen karışım, doğrulama deneyleri ile kontrol edilmiştir. Çözümün uygulanabilirliği ve geçerliliği istatistiksel olarak doğrulanmıştır. Ele alınan çözüm yaklaşımı pratik, hızlı ve düşük maliyetli bir analiz sağlamakta, farklı amaçlara uygun çözümler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Unlike the conventional trial and error methods, in many areas, mixture design techniques that reduce the required number of experiments, thus enable advantages in terms of both time and cost have a common place in the literature. In the scope of this thesis study, the determination of the effects of nano-oil additives on the wear performance of quenched AISI steel materials by using the mixture design and optimization of the suggested oil-additive mixture have been considered. Due to constraints of time and cost of materials, a systematic approach such as mixture design is inevitable. The most suitable composition has been controlled by the verification experiments. The applicability and validity of the solution have been confirmed statistically. The solution approach provides a practical, quick and inexpensive analysis by offering alternative solutions suitable for different purposes.