İlaç öncüsü bazı oksim türevlerinin sentezi ve karakterizasyonu
Synthesis and characterization of some drug precursor oxime derivatives
- Tez No: 317852
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELMA YARLIGAN UYSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Organik Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu çalışmada; antifungal etki göstermesi beklenen, tiyazol halkası içeren sekiz yeni oksim bileşiği sentezlenmiştir. Tiyazol halkası içeren oksim türevlerinin sentezi çeşitli basamaklarla gerçekleştirilmiştir. Öncelikle asetofenon türevlerinin ?-konumumdan halojenlenmesi, sonrasından halka kapanmasıyla tiyazol türevlerinin eldesi, bu türevlerin fenasil eterlere dönüştürülmesi ilk üç basamağı oluşturmaktadır. Son basamakta keton içeren fenasil eter türevleri, hidroksilamin hidroklorür ile oksimlere dönüştürülmüştür. Tiyazol ve benzen halkası meta ve para konumlarda olmak üzere, yine aynı konumlarda flor, klor ve metoksi sübstitüentleri içeren sekiz yeni oksim bileşiği hazırlanmıştır. Yapısında tiyazol halkası içeren, literatürde kaydına rastlanmayan sekiz farklı oksim türevinin bazı fiziksel, ince tabaka kromotografik ve ultraviyole absorbsiyon özellikleri saptanmış; yapıları IR, NMR, kütle spektral verileri ve elemental analizi sonuçlarıyla aydınlatılmıştır. Sentezlenen tüm oksim bileşiklerinin biyolojik aktivite açısından incelenmesi sonucunda, 1-(3-Metoksi-fenil)-2-[4-(2-metil-tiyazol-4-il)-fenoksi]-etanon oksim (4) bileşiğinin antifungal etki gösterdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, eight new oxime derivatives containing thiazole ring have been synthesized and expected to shown antifungal activity. Oxime derivatives including thiazole ring were synthesized by several steps. First, acetophenone derivatives from ?-halogenation second, synthesis of thiazole derivatives in the closure ring and these derivatives converted to phenacyl ethers. In the last step, oximes were prepared by the reaction of phenacyl ethers in keton sturucture and hydroxylamine hydrocholoride. Thiazole and benzene ring meta and para positions, including positions of same chloro, fluoro and methoxy sübstitüents containing new oxime derivatives were prepared . Some physical, thin layer chromatographic and uv absorption properties of these compounds were confirmed by IR, NMR, mass spectral and the elementary analysis data. As a result of investigation of biological activity of the syntesized oxime derivatives, 1-(3-Methoxy-phenyl)-2-[4-(2-methyl-thiazol-4-yl)-phenoxy]-ethanone oxime (4) showed antifungal activity.