Aspir (Carthamus tinctorius L.) bitkisinin verim ve verim özellikleri üzerine potasyum ve azot uygulamalarının etkisi
Influence of potassium and nitrogen application on yield and yield components of safflower (Carthamus tinctorius L.)
  1. Tez No: 317862
  2. Yazar: CANSU FERHANOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURDİLEK GÜLMEZOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Eskişehir kuru koşullarında 2011 yılında Remzibey-05 aspir çeşidinin verim ve verim özelliklerine potasyum (0, 2, 4, 6 kg/da) ve azot (0, 6, 12 kg/da) dozlarının etkilerini incelemek amacıyla yürütülmüştür. Araştırma faktöriyel düzende tesadüf blokları deneme desenine göre üç tekrarlamalı olarak kurulmuştur.Araştırma sonuçlarına göre; bitki boyu, dal sayısı, tabla sayısı, bin tohum ağırlığı üzerine azot uygulamalarının önemli etki yaptığı belirlenmiştir. Tane verimini 12 kg/da azot ve 6 kg/da potasyum dozu önemli (P < 0.05) arttırmıştır. Eskişehir koşullarında bu çalışmanın yürütüldüğü yetiştirme periyodunda Nisan-Mayıs yağışlarının yüksek olması aspir bitkisinin incelenen özelliklerine azot ve potasyum kullanması olumlu etkilemiştir. Sonuç olarak aspirde yüksek verim alınabilmesi için 12kg/da azot ve 6 kg/da potasyum kullanılması uygun bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the effects of nitrogen (0, 6 and 12 kg/da) and potassium doses (0, 2, 4, and 6 kg/da) on yield and yield components of Remzibey-05 safflower variety under Eskişehir dry conditions in 2011 growing year. The experiment was established two factors trial with a randomized complete block design in three replicates.According to the results of the research, nitrogen doses had significant effects on plant height, branch numbers, head number per plant and weight of thousand seeds. Nitrogen and potassium fertilization affected significantly on investigated yield components depending on raining in April-May growing season in Eskişehir dry condition.