Farklı gelişme dönemlerinde uygulanan azotlu gübrelerin aspir (carthamus tinctorius l.) bitkisinin gelişmesine verim ve kalite özellikleri üzerine etkisi
  1. Tez No: 78947
  2. Yazar: ZEHRA EKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURHAN ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
VI oz Bu araştırma, 1997 yılında Van ekolojik koşullarında Aspir bitkisinin morfolojik, verim ve verim özellikleri ile önemli kalite özellikleri üzerine azotlu gübre formları ve uygulama zamanlarının etkilerini tespit etmek amacıyla yürütülmüştür. Çalışmada, amonyum nitrat (% 33) ve amonyum sülfat (% 21) gübre formları ile farklı uygulama zamanları [Kontrol (0), 1, 2 ve 3] üzerinde durulmuştur. Elde edilen bulguların değerlendirilmesiyle, amonyum nitrat ve amonyum sülfat gübre formlarının tohum verimine etkisi önemli bulunmamakla birlikte, amonyum nitrat gübre formunda daha yüksek değer elde edilmiştir. Diğer taraftan uygulama zamanlarının tohum verimine etkisi önemli bulunmuştur. Kontrol (0)'e göre oldukça farklılık gösteren uygulama zamanları, kendi aralarında çok önemli farklılık göstermediyse de özellikle 2 ve 3 uygulama zamanlarında elde edilen verim 1 uygulama zamanına göre daha yüksek bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
VII ABSTRACT In this study, it was aimed to determine the effects of different forms of nitrogenous fertilizers and application times for morphological, yield and important quality characteristics of Safflower grown in ecological condition of Van in 1997. In the study, ammonium nitrate (33%), ammonium sulfate (21%) and different application times [ Control (0), 1, 2 and 3 ] were used. According to the results, while the effect of ammonium nitrate and ammonium sulfate fertilizer forms on the yield of seed were not significant, the effect of ammonium nitrate was obtained higher than the other. On the other hand, the effects of application times on the yield of seed were found significant. It was found significant differences between application times. However, when compared with control, application times differed. Especially, the yields of application times 2 and 3 were higher than application time 1.