Heart shape ultra wideband antenna
Kalp şeklinde ultra geniş bant anten
- Tez No: 317911
- Danışmanlar: AR.GÖR. DENİZ PAZARCI, YRD. DOÇ. DR. SERKAN TOPALOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu projede, ultra geniş bantlı antenin tasarımı ve gerçeklemesi yapılmıştır. Yama antenin dar bant özelliğinin üstesinden gelmek için antenin canlı kısmında eliptik ve dikdörtgen yamalar kullanılmıştır. Ayrıca dizaynı yapılan antenin köşelerine üçgen yamalar eklenerek antenin duragan dalga oranının ve kazancının artırılması sağlanmıştır. Buna ek olarak, antenin toprak kısmında da dikdörtgen ve orta noktası kavisli bir yapı ile desteklenmiş eliptik yama kullanılmıştır.Bu antenimizin performansı, belirtilen frekans aralığındaki antenin kazancı ve durağan dalga oranına bağlıdır. Nümerik simülasyonlar 25 x 26 mm^2 boyutlarındaki ve 0.5 mm kalınlığındaki ultra geniş bantlı antenin 5:1 oranında bir bant genişliği, 4-19.1 GHz aralığında da frekans aralığı olduğunu göstermektedir. Ölçülen değerler, simülasyonda elde edilen değerlerden çok kısa bir frekans aralığı için biraz farklı olmasına rağmen antende geniş bantlı çalısma performansı gözlenmiştir. Sistem kazancını ölcebilecek imkanımız olmadıgı için 0dBi'den buyuk olan hedef kazancımızın simülasyon sonucları doğrultusunda tutturulduğu varsayılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, ultra wide band antenna is designed and realized. To overcome the narrow band characteristics of patch antenna, the structure of the radiation is designed with elliptical and rectangular patch. Also triangular patches are used edge of the antenna to enhance the VSWR and gain. In addition, presented antenna ground plane is consisting of rectangular and elliptical patch which is modified with a small segment of arc at the middle.Antenna performance is specified in terms of system gain not only at azimuth, but also at low elevation angles, and the Voltage standing wave ratio (VSWR) over a prescribed frequency band. Numerical simulation show that the antenna has a bandwith ratio of 5:1 within the frequency range of 4-19.1 GHz with compact dimensions of 25 x 26 mm^2. It is printed on substrate having 0.5 mm thickness. However, measured values were slightly higher than the simulated ones in a small frequency range. Even with that discrepancy, ultra wide band antenna performance is observed. Since we did not have the ability to measure system gain, we relied on simulated values which were higher than 0dBi over the target frequency band.