Identification and analysis of PEA3 transcription factor target promoters
PEA3 transkripsiyon faktörünün olası hedef promotörlerinin belirlenmesi ve analizi
  1. Tez No: 317910
  2. Yazar: UĞUR DAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. IŞIL AKSAN KURNAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Genetik, Biotechnology, Genetics
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Transkripsiyon faktörleri gen anlatımını düzenleyen proteinlerdir. PEA3 grubu transkripsiyon faktörleri, ETS ailesinin bir üyesi olup 5'-GGAA/T-3' DNA dizisine bağlanırlar. PEA3/ETV4 transkripsiyon faktörünün motor nöron bağlantıları ve dendrit şekillenmesinde rol oynadığı gösterilmiştir. Bunun yanında, PEA3/ETV4 proteininin sinirsel başkalaşım, sinirsel gelişim ve aksonal yokbulma ile birlikte akciğer ve prostat kanserleri başta olmak çok sayıda kanser türünün metastazında aktif olarak yer aldığı ispatlanmıştır. Bu çalışmada, PEA3/ETV4 transkripsiyon faktörünün hedef genlerinin belirlenmesi amaçlanmış ve bu kapsamda in silico ve moleküler teknikler bir arada kullanılmıştır. Aynı zamanda, PEA3/ETV4 ve diğer transkripsiyon faktörleri için genomu tarayan ve olası hedefleri analiz eden yeni bir çevrimiçi araç tasarlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Transcription factors are the proteins which regulate the expression of the target genes. Improper alterations in the activity of transcription factors may lead to severe diseases.The PEA3 group of transcription factors belong to the ETS family and bind to conserved core DNA sequences 5'-GGAA/T -3' It has been showed that, PEA3/ETV4 transcription factor participates in the motor neuron connectivity and dendritic patterning. In addition to this, it is believed that, PEA3/ETV4 protein is able to regulate the genes involved not only in neuronal differentiation, neuronal development and axonal pathfinding but also in metastatic cases of several cancer types, especially lung and prostate cancer.In this study, we aim to identify the downstream targets of PEA3/ETV4 transcription factor to reveal its signaling pathway. For this purpose, we merged the in silico search and molecular biology techniques. Meanwhile, we developed a novel bioinformatics tool which screens and analyze candidate target promoters for PEA3/ETV4 and other transcription factors.