Determination of strain accumulation along Tuzla fault
Tuzla fayı boyunca gerinim birikiminin belirlenmesi
- Tez No: 317914
- Danışmanlar: PROF. DR. HALUK ÖZENER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeodezi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Ege Bölgesi, Helenik Yay, Yunan Anakarası ve Türkiye'nin batısı ile sınırlanmış olanve Alp-Himalaya kuşağının en fazla deformasyona uğrayan bölümlerinden biridir. Anadolulevhası, Avrasya ve Afrika levhalarının arasında yer almaktadır. Avrasya levhası referansalındığında, Anadolu levhasının saat yönünün tersi yönünde bir hareket eğilimi içinde olduğuve bu hareketin batıya doğru gidildikçe hızlanan bir yapıda olduğu, yapılan geniş çaplıçalışmalar ile gözlemlenmiştir. Ege Bölge'sinin sismik olarak oldukça aktif olması ve bölgedebulunan normal ve yanal atımlı faylar nedeniyle bölge yer bilimciler için oldukça önemlidir.Ayrıca Türkiye'nin üçüncü en büyük şehri olan, yaklaşık 4 milyon nüfuslu İzmir ili, bölgedeyapılan çalışmaların önemini arttırmaktadır.Bu çalışma, Gaziemir'den başlayarak Doğanbey burnundan itibaren deniz altındandevam eden, sağ yanal atımlı Tuzla Fayı üzerinde gerçekleştirilmiştir. Tuzla Fayı tarihteyıkıcı depremler üretmiştir. Yakın geçmişte orta büyüklükte depremler üreten Tuzla Fayıhalen aktif ve yıkıcı deprem üretme potansiyeline sahip bir faydır.Çalışmanın amacı; bölgede kurulmuş olan mikrojeodezik ağda yapılan GPS ölçmeçalışmalarından elde edilen verilerin değerlendirilerek fay üzerideki gerinim birikimininhesaplanmasıdır. GPS ile elde edilen verilerin analizi sonucunda, bölgede hızların 28.54mm/yıl ?1.90 mm/yıl değerlerine ulaştığı görülmektedir. Bu sonuçlar bölgenin günümüzdekitektonik yapısı ile uyumludur. Hesaplanan asal gerinim elemanlarının 140 nanostrain/yılcivarında olduğu görülmüştür. Gerinim değerlerinin bölgenin sismisitesi ile uyumlu olduğu vebölgenin tipik yapısı olan KD - GB açılmasını yansıttığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Aegean Region is one of the most deforming parts of Alpine-Himalayan belt which isbounded by the Hellenic trench, mainland Greece and western Turkey. Anatolian plate isplaced between the Eurasian and African plates. The Anatolian plate moves counter-clockwise and it is observed that the velocity of this movement grows through west. AegeanRegion is an important place for geoscientists as it is a seismically active region whichincludes normal and lateral faults. In addition, the third biggest city in Turkey, İzmir is alsosettled in the region with nearly 4 million population.This study is carried out on the Tuzla Fault which is a right lateral strike slip fault,begins from Gaziemir district and dives under the sea from the Doganbey Cape. Historicalevidence shows that catastrophic earthquakes occurred on the Tuzla Fault. The Tuzla Faulthas created moderate earthquakes in the past two decades and still has the potential to createlarge earthquakes.The main objective of this study is to determine strain accumulation along the fault byusing the results of the GPS campaigns carried out in the study area. Analysis of GPS datashow that velocities reach up to 28.54 mm/yr ?1.90 mm/yr. and are consistent with thepresent-day tectonic deformation of the region. Principal components of crustal strain alongthe Tuzla Fault reach up to 140 nanostrain/yr. The strain rates are in accord with seismicityand the directions of the calculated strain rates reflect the expected behavior of NE - SWextension of the Aegean Region.