Maternal diyetle alınan yüksek fruktozlu mısır şurubunun insulin ve bazı lipid parametreleri açısından anne ve yavru ratlar üzerine olası etkileri
Determination of the effect of maternal dietary high fructose corn syrup intake on mother rats and pups in terms of insulin and lipid parameters
- Tez No: 420130
- Danışmanlar: DOÇ. DR. REYHAN NERGİZ ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu çalışmanın amacı gebelik öncesi, sırası ve laktasyon dönemlerinde maternal diyetle fazla miktarda fruktoz alımının hem anne hem de yavru ratlarda bazı kan ve karaciğer lipit parametreleri ile insülin ve vücut yağ yüzdesi üzerine etkisini incelemektir. Çalışmaya 14 adet Sprague Dawley cinsi, dişi, virjin rat ve bu annelerden elde edilen 100 adet yavru dahil edilmiştir. 2 haftalık standartlaştırma sürecinin ardından ratlar iki gruba ayrılmıştır. Birinci gruba 0.2 g/mL (%20 w/v) olacak şekilde yüksek fruktozlu mısır şurubu (YFMŞ), ikinci gruba da aynı miktarda sükroz verilmiştir. Belirtilen şekilde 12 hafta beslenen ratların gebe kalmaları sağlanmıştır. Ratlar gebelik ve laktasyon dönemlerinde aynı şekilde beslenmeye devam etmiş, laktasyon döneminin sonunda ötanazi uygulanarak kan ve doku örneklerinin (karaciğer, kalp, böbrekler) izolasyonu yapılmıştır. Çalışma sonucunda maternal yem tüketimi ve vücut ağırlıkları değişimi bakımından gruplar arasında fark bulunmamıştır (p>0.05). Ancak gebelik öncesi dönem, gebelik dönemi ve tüm müdahale dönemi boyunca anne ratların ilave YFMŞ içeren su tüketimlerinin sükroz grubuna göre anlamlı düzeyle daha yüksek olduğu bulunmuştur (p0.05). Ancak maternal laktasyon döneminin 3. haftasında YFMŞ grubundaki yavru ratların vücut ağırlıklarının sükroz grubundaki yavrulara göre önemli düzeyde daha yüksek olduğu görülmüştür (p0.05); YFMŞ grubundaki yavru ratların kalp ve sağ böbrek ağırlıklarını anlamlı düzeyde arttırdığı bulunmuştur (p0.05). Plazma insülin düzeylerinin sükroz grubundaki anne ratlarda anlamlı düzeyde daha fazla olduğu görülürken (p0.05). YFMŞ grubundaki hem anne hem de yavru ratlarda HOMA-IR indeksine insülin direncinin geliştiği görülürken yavru ratların HOMA-IR değerlerine ait fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur (p0.05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine the effects of high fructose intake during preconception, throughout pregnancy and lactation on some lipid parameters and the insulin level in the plasma, triglyceride accumulation in the liver and total body fat accumulation of both the mother rats and pups. This study was carried out on Sprague Dawley strain, virgin female rats (n=14) and their pups (n=100). After a two- week wash out period rats were divided into two groups. The high fructose corn syrup (HFCS) with a concentration of 0.2 g/mL (20% w/v) in water was administered to the first group and the same amount of sucrose was administered to the other group. After a 12-week dietary manipulation period, the rats mated. The dietary manipulation continued in the same way during pregnancy and the lactation periods. At the end of the lactation period, blood and tissue samples (liver, heart, kidneys) were isolated from the rats and the animals were immediately euthanized. As a result, it was found that there were no significant differences between groups in terms of chow intake and body weights (p>0.05). It was determined that sugar-added-water intake was significantly higher in the HFCS group before pregnancy, during pregnancy and throughout diet manipulation period (p0.05). However it was determined that weight gain was significantly higher than sucrose group at the third week of weaning (p0.05), but maternal HFCS intake had an important effect on the heart and right kidney weights (p0.05). While plasma insulin levels were significantly higher in dam rats of the sucrose group (p0.05). It was found that both dams and pups in the HFCS group had insulin resistance according to HOMA-IR index. Besides, the two groups of pups' HOMA-IR levels were significantly different from each other (p0.05).