Kırılma indisi değişimi esaslı bir taşınabilir optik algılayıcı tasarımı
Design of a portable optic sensor based on refractive index change
  1. Tez No: 317952
  2. Yazar: ŞEKİP ESAT HAYBER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖMER GALİP SARAÇOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Kırılma indisi maddenin kaynama noktası, erime noktası, yoğunluğu gibi fiziksel özelliklerinden birisidir. Tüm sıvıların ışığı kırma özelliği vardır ve bu o maddenin bir özelliğidir. Saf sıvı maddelerin kendisine özgü bir kırılma indisi vardır. Öte yandan karışımların da kırılma indisleri sabit bir sayıdır. Kırılma indisi belli olan bir sıvı içerisine katı veya sıvı başka bir madde karıştırıldığında, karışan madde miktarına bağlı olarak, karışımın kırılma indisi değişir. Bu özellikten yararlanarak, sonradan karışan madde miktarı ile kırılma indisindeki değişim arasında bir ilişki kurulabilir.Bu tez çalışmasında, sıvı içerisinde safsızlık saptanmasında kullanılabilen, fiber optik temelli, taşınabilir bir algılayıcı tasarlanmıştır. Tasarlanan optik algılayıcı, bükülerek bobin haline getirilmiş plastik optik fiberler kullanır ve etkileştiği ortamdaki kırılma indisi değişimine duyarlıdır. Böylece, farklı kırılma indislerine sahip olan ve birbirleri içerisinde karışan veya çözünen sıvı-sıvı ve sıvı-katı karışımlarının ortalama karışım oranlarını belirlemek mümkün hale gelir.Ayrıca tasarlanan algılayıcının, istenildiğinde, fiber optik kablolarla uzatılarak, algılama yapılacak ortamdan uzak bir mesafede de çalışabileceği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Refractive index is one of the physical features of an element like boiling and melting points and density. All liquids have the feature that refracts the light and this is a unique feature of that element. Pure liquid elements have a refraction index which is unique for it. Moreover mixed liquids including more than one liquid have a definite refractive index. When an element, solid or fluid, is mixed into a liquid whose refractive index is known, the refractive index of the mixture changes depending on the quantity of the element. Using this feature a relationship can be established between the mixed element quantity and refractive index change.In this thesis a portable fiber optic sensor is designed to determine the impurity in a liquid. Designed optical sensor uses plastic optical fibers, converted into a coil by bending, and these fibers are sensitive to the change of the refractive index of the surrounding medium. So it is possible to define the mixing rates of the mixture, which can be fluid-fluid or fluid-solid and can be solved in one to another.Moreover it has been shown that the designed sensor also can be used in far distances from the medium in which the measurement is made.