Akdağmadeni (Yozgat) ve Gemerek (Sivas) makromantarları
Macrofungi of Akdagmadeni (Yozgat) and Gemerek (Sivas)
  1. Tez No: 317974
  2. Yazar: ZEKİYE KIRIŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET GÖKHAN HALICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu çalışmada, Yozgat (Akdağmadeni) ve Sivas (Gemerek)'dan 2010 ve 2011 yıllarında 744 makrofungus örneği toplanmıştır.Arazi ve herbaryum çalışmaları sonucunda toplam 2 bölüm, 7 takım, 23 familya ve 42 cinse ait 71 takson tespit edilmiştir. Belirlenen taksonlardan 10'u Ascomycota, 61'i Basidiomycota bölümüne aittir.Makrofunguslar ile ilgili mevcut literatüre göre 2 taksonun Türkiye için yeni kayıt olduğu tespit edilmiştir. Bu taksonlar Chalciporus amarellus (Quél.) Bataille ve Mycena sepia J.E. Lange.'dır. Aynı zamanda 42 takson Sivas İli için; 28 takson Yozgat İli için yeni kayıttır.
Özet (Çeviri)
In this study, 744 macrofungi specimens were collected from Akdağmadeni (Yozgat) and Gemerek (Sivas) in 2010 and 2011.As a result of the field and laboratory studies, totally 71 taxa belonging to 42 genera, 23 families, 7 ordo, 2 divisio were identified. Of those, 10 taxa belongs to Ascomycota, 61 taxa belongs to Basidiomycota.According to present literature on macrofungi biodiversity in Turkey, 2 taxa were determined to be new records for Turkey. These taxa are Chalciporus amarellus (Quél.) Bataille and Mycena sepia J.E. Lange. Besides 42 taxa are new to Sivas, 28 taxa are new to Yozgat Provinces.