XMM-Newton arşiv verileri kullanılarak yakın galaksilerdeki X-ışın kaynaklarının araştırılması
The investigation of X-ray soures in nearby galaxies by using XMM-Newton archivel data
- Tez No: 317973
- Danışmanlar: PROF. DR. AYSUN AKYÜZ, YRD. DOÇ. DR. HASAN AK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Astronomi ve Uzay Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Yüksek enerji astrofiziğinin önemli çalışma alanlarından biri olan X-ışın astronomisi, gök cisimlerinden gelen X-ışın yayınımlarını incelemektedir. Galaksimizdeki X-ışın kaynaklarının yanı sıra yakın galaksilerde (< 10 Mpc) X-ışın kaynaklarının araştırılması 1978 yılında uzaya gönderilen EINSTEIN gözlemevi uydusu çalışmalarıyla başlamıştır. 1999 yılından itibaren gözlemlerini sürdüren XMM-Newton (X-ray Multi-Mirror) ve Chandra X-ışın uydularının ileri teknolojisi ve önceki X-ışın uydularıyla (ROSAT, ASCA, BeppoSAX ) karşılaştırıldığında daha iyi açısal, uzaysal çözümleme gücüne ve yaklaşık 10 kat daha fazla detektör duyarlılığına sahip olmaları X-ışınlarında daha ayrıntılı çalışmalar yapılmasını olanaklı kılmaktadır.Bu tez çalışmasında XMM-Newton arşiv verileri kullanılarak, seçilen bazı yakın galaksilerde (NGC 4258, NGC 4395 ve NGC 4736) noktasal X-ışın kaynaklar (point-like sources) belirlenmiş, belirlenen kaynakların X-ışın özellikleri ve X-ışın tayfları analiz edilmiştir. Bu kaynakların doğası ve ışıma mekanizmaları araştırılarak yakın galaksilerde noktasal X-ışın kaynaklarının sınıflandırılması tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
X-ray astronomy is one of the important branches of high energy astrophysics, deals with the study of the X-ray emissions from celestial objects. Detailed observations of nearby galaxies beside of our Galaxy started in 1978 with the observations of the Einstein Observatory. It was followed by XMM-Newton (X-ray Multi Mirror) and Chandra X-ray observatories were launched in 1999 and they are still on mission since then. Because of XMM and Chandra have about ten times more detector sensitivity, better angular and spatial resolution compared to the previous X-ray observatories (ROSAT, ASCA, BeppoSAX), X-ray emissions from galaxies has been studying more detail.In this thesis study, X-ray point-like sources have been identified in nearby galaxies (NGC 4395, NGC 4736 and NGC 4258) analysis of XMM-Newton archival data. X-ray spectra of these point-like sources have been obtained. By studying the nature and emission processes of these X-ray sources classified in nearby galaxies have been discussed.