Farklı geometrik enkesit şekillerine sahip betonarme perdelerin dayanım ve stabilitelerinin araştırılması
The investigation of strength and stability of arbitrarily shaped reinforced concrete shear walls
- Tez No: 317978
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CANAN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deprem Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Earthquake Engineering, Civil Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Ülkemizin de içinde bulunduğu gibi sismik olarak aktif bölgelerde bulunan yapılar ömürleri boyunca farklı seviyelerde yüklere maruz kalmaktadırlar. Depremlerin oluşturduğu ağır hasarlar tasarımcıları yatay rijitliği daha fazla olan düşey taşıyıcı elemanlar tasarlama yoluna sevk etmiştir. Bazı mimari gereksinimler sonucunda da bu yapı elemanları L, T, U şeklinde olabilmektedir.Bu tür elemanlar ise büyük deprem etkileri karşısında geometrilerindeki asimetriden dolayı simetrik olmayan eğilme ve elastik ötesi iki eksenli etkileşim tesirlerine maruz kalırlar. Bu tür perdeli yapıların analizi ve tasarımı ile ilgili araştırmalar ise sınırlı sayıdadır. Yapı elemanının davranışının tam bilinmediği durumlarda gereğinden büyük boyutlandırılıp donatılması sonucu yapının rijitliğinde artma, sünekliğinde azalma olabilmektedir.Bu tez çalışmasında, farklı geometrik enkesit şekillerine sahip perdelerin dayanımlarının hesap yöntemlerine, benzer sistemler kullanılarak idealize edilmelerine, stabilite ve düktilitelerini sağlamaya yönelik tasarım önerilerine yer verilmiştir.Özellikle L en kesitli betonarme perdelerin farklı yük etkilerinde davranışları ve gerilme durumları Sap2000 ve Section Builder programları ile incelenmiştir. L en kesitli betonarme perdelerin elastik ötesi davranışını temsil eden nümerik bir yöntem sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The structures which located in seismically active regions like our country, influence loads may vary during its life time. The cost accured due to seismic damage and experiences drawn from earthquakes have encouraged the use of vertical elements with greater lateral stiffness. Sometimes designers may favour non-planar shear walls like L, T, U due to architectural necessities.This kind of structural members due to unsymmetrical geometry would have unsymmetric bending and would also be influenced by biaxial interaction when large earthquake loads acts. Very little research has been directed to the analysis and design of this type of wall structures.The lack of knowledge in this area may concludes unnecessary large dimensions andreinforcement, more rigid and lack of ductility in structures.In this thesis presents calculation methods of the strength of the arbitrarily shaped shear walls, idealization by means of anologies, gives design advices to ensure desirable strength and stability.The behaviour of L shaped shear walls of various geometric properties under horizontal and vertical loads is examined by using Sap2000 and Section Builder programs.In addition, a numerical computation model is given to predict the 3 dimensional Characteristics of RC L shaped shear walls.