Afet yönetiminin etkin müdahale yönünden bayes ağları ile modellenmesi ve değerlendirilmesi
Modelling and evaluation of disaster management with efficient response viewpoint using bayesian networks
  1. Tez No: 317979
  2. Yazar: ÖZGE ÖZBEK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
Hazırlık ve zarar azaltma çalışmalarını içeren afet yönetimi doğal afetlerin yıkıcı etkisini azaltmak için önemlidir. Günümüzdeki teknolojik ilerlemeye rağmen deprem gibi afetleri önlemek mümkün değildir. Belirti göstermemelerinden dolayı bu tür olayların zamanını bilmek oldukça zordur. Bu durumda yapılacak en iyi şey afetin yıkıcı etkilerine karşı zarar azaltma çalışmaları yapmak, engellenemeyen zararlar için hazırlık yapmak ve bir afeti öncesinde ve sonrasında iyi yönetebilmektir.Bu çalışmada, olası zararlar üzerinde en yüksek etkiye sahip hazırlık ve zarar azaltma faaliyetlerini tespit etmek için bir model önerilmiştir. Çalışmada, problemin ve sonuçlarının belirsizliğinden dolayı bu tür problemlerde oldukça avantajlı olan Bayes ağları kullanılmıştır. Bayes ağlarının en önemli avantajlarından biride uzman görüşlerinin etkin bir şekilde elde edilmesidir. Gerekli bilgiler ve veriler uzman görüşlerine dayanılarak sağlanmıştır. Ayrıca farklı bilgiler altında alınan önlemlerin etkisi senaryo analizi kullanılarak ölçülmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
It is significantly important to prepare, mitigate and manage the natural disasters to prevent destructive effects including the loss of livehood and property. Despite current technological advances, it is not possible to prevent these disasters such as earthquakes. Due to unknown symptoms, timing of these events is hardly known. Therefore only option is left to mitigate the devastating effects of the disaster is to be ready, prepare in advance and manage it well before and after the tragedy.In this study, we propose a model for preparation phase to understand the measures that have the highest impacts on alleviation of corresponding damage. We employ Bayesian Network due to the nature of uncertainty of events and the causes of the results. Bayesian Network facilitates elicit information from experts in an efficient manner. The required information and data are obtained using expert opinions. The impacts of measures under different information settings are also analyzed using scenario analysis.