Türkiye'de kullanılan bazı pamuk liflerinin özelliklerinin karşılaştırılması, bu özelliklerin boyamaya etkisinin incelenmesi
The comparison of some cotton fiber properties used in Turkey, the examine of this properties to effect of cotton dyeing
- Tez No: 318054
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSMAİL TİYEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Bu çalışma, 2012 yılında, Tekstil İşletmelerine pamuk seçiminde yardımcı olmak, boyamayı etkileyen parametreleri araştırmak ve pamuk liflerinin boyanma özelliklerini karşılaştırmak amacıyla ele alınmıştır. Kahramanmaraş ili ve çevresinden ve Ege bölgesinin farklı yörelerinden temin edilen 19 farklı türde pamuk lifi kullanılmıştır.Pamuk türlerimizin HVI ve Uster Afis PRO cihazlarında fiziksel özellikleri belirlenmiştir. Reaktif boyarmaddeler kullanılarak çektirme metoduna göre boyama yapıldıktan sonra, aynı boyama banyosunda boyanan pamuk liflerimizin rengi spektrofotometre ile belirlenmiştir ve Diğer pamuklar ile karşılaştırılmıştır. Boyamaya etki eden fiziksel özellikler belirtilmiştir.Carmen pamuğu tescilli pamuğumuzdur. Bundan dolayı Renk ölçümlerinde Carmen pamuğu standart olarak kabul edilmiştir. Ham halde ve boyalı halde pamuk liflerinin X-Ray analizleri incelemiştir. Boyamanın kristal yapıya etkisi araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was performed in order to assist the selection of cotton in Textile İndustry, to research the parameters that affect dyeing and to compare the dyeing properties of cotton fibers in 2012. 19 different cotton species were used that picked up Kahramanmaras and its environs and different regions of the Aegean region.The physical properties of cotton types were determined at the HVI and Uster Afis PRO devices. After coloring with reactive dyes using exhaust dyeing method, at the same dyeing bath, the color of the dyed cotton fibers was determined by spectrophotometer and these cottons was compared with the other dyed cottons. The physical properties that affects dyeing was indicated.The Carmen cotton is a registered trademarks. So that Carmen cotton has been adopted as a standard at the color measurements. Raw and dyed cotton fibers were examined by X-Ray device. The effect to crystal structure of dyeing was investigated.