Kuaterner amonyum tuzu içeren azo kromofor gruplu reaktif boyarmaddelerin sentezi, karakterizasyonu, tekstil elyafına uygulanması
Synthesis and characterization of reactive dyestuffs based on azo chromophore group containing quaternary ammonium salt andtheir application to textile fiber
- Tez No: 318053
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURCAN KURTOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmada azo kromofor gruplu triazin reaktif grubu ve farklı alkil zincir uzunluğuna sahip kuaterner amonyum tuzu içeren boyarmaddeler sentezlenmiş ve karakterize edilmiştir. Pamuklu ve naylon kumaşlara uygulanarak boyama özellikleri incelenmiştir. Bu yeni boyarmaddelerin kimyasal yapıları elementel analiz, FTIR, Uv-Vis, 1H NMR ve kütle spektrumları alınarak karakterize edilmiştir. Boyarmaddeler ile pamuklu kumaşların boyanmaları farklı renk şiddetlerinde (%0.5, %1, %2), tuzlu (40 g/L) ve tuzsuz boya banyolarında çektirme yöntemine göre uygulanmıştır. Naylon kumaşların sentezlenen boyarmaddeler ile renklendirilmesi farklı renk şiddetlerinde (% 0.5, % 1, % 2), asidik (pH 4), nötr (pH 7) ve bazik (pH 10) ortam şartlarında çektirme yöntemine göre gerçekleştirilmiştir.Çekim ve toplam fiksaj yüzdeleri bulunmuştur. Boyanan kumaşların renk ölçümleri gerçekleştirilmiş ve çeşitli haslık testleri uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, dyes containing azo chromophore group, triazine reactive group and quaterner ammonium salts which have different alkyl chain lenghts were synthesized, characterized, examined the dyeing properties applying to the nylon and cotton fabrics. The chemical structures of synthesized dyes were characterized by elemental analysis, FTIR, UV-Vis, 1H NMR and mass spectroscopic techniques. Dyeing of cotton fabrics with the dyes were carried out according to the method of exhaustion at different shades (% 0.5, %1, %2) in dye baths containing salt (40 g/L) and salt-free. Dyeing of nylon fabrics with the synthesized dyes carried out according to the method of exhaustion at different shades(% 0.5, %1, %2) and acidic (pH 4), neutral (pH 7) and alkaline (pH 10) medium conditions. The percentage of dye exhaustion and total fixation were calculated, color measurement test and color fastness tests were applied to dyed fabrics.