Statistical based detection of DOS: (Denial of Service) attacks
DOS istatistiksel tabanlı tespiti: (Denial of Service) saldırılar
- Tez No: 318105
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDÜL KADİR GÖRÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankaya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Bilgisayar Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Ağ trafiğindeki anomalilerin otomasyonlu tespiti önemli ve zorlayıcı bir görevdir. Ağın performansını etkileyen ana etkenler anomaliler ve izinsiz girişlerdir. Belirli internet sayfalarına ve ağ adreslerine erişimi azaltmayı ve engellemeyi amaçlayan izinsiz giriş yapanların tespiti birçok araştırma çalışmasının amacı olmuştur. Bu çalışmada, istatistiksel yöntemler kullanarak Hizmet Engelleme (DoS) saldırılarını tespit etmeye yönelik otomasyonlu bir sistem önermekteyiz. Bu alandaki ilgili araştırma çalışmaları gözden geçirilecektir ve amaç gelişmiş bir yöntemi tasarlamaktır. Programların tasarımında Visual Basic .Net kullanılacaktır. Önerilen program gerçek ortamda test edilecektir ve etkinliği doğrulanacaktır..
Özet (Çeviri)
Automated detection of anomalies in network traffic is an important and challenging task. Anomalies and intrusion are the main factors the affects the network performance. Detecting intruders that are aiming in degrading and preventing access to certain web pages or network address is the aim of many research works. In this work we propose an automated system to detect Denial of Service (DoS) attacks by using statistical methods. Related research work in this field will be surveyed and the aim will be the design of an enhanced method. Visual Basic .Net will used in designing the programs.The proposed program will be tested on real environment and its effectiveness will be verified.