Development of a DC-motor control laboratory experiment
DC-motor kontrol gelişimi laboratuvar deney
- Tez No: 318104
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KLAUS WERNER SCHMİDT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankaya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Endüstriyel uygulamalarda kullanılan elektrikli tahrik sistemleri giderek artan yüksekperformans ve güvenilirlik gereksinimlerini karşılamak için kullanılır. DC motorkolay kontrol edilebilmesi nedeniyle değişken hız ve yük karakteristiği gerektirenbirçok endüstriyel uygulama için cazip bir üründür. Mikrodenetleyiciler DC motoruygulamalarındaki bu ihtiyaçları sağlamak için uygun bir yol sağlar. Bu çalışmada,DC motor hız kontrolü için PIC 16F877A mikrodenetleyici uygulamasıgerçekleştirilmiştir. Yüksek frekanslı PWM sinyali ile DC motor sürülmüştür.Kontrol edilen PWM `in doluluk boşluk oranı motor terminal voltajını kontrol eder.Kontrol edilen motorun terminal voltajı direk olarak motorun hızını ayarlar. DCmotor hız kontrolü için Mikro C üzerinde geliştirilen özel kodun mikrodenetleyiciyeyüklenmesinden sonra deneysel sonuçlar gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The electric drive systems used In Industrial applications are increasingly required tomeet higher performance and reliability requirements. The DC motor is an attractivepiece of equipment in many Industrial applications requiring variable speed and loadcharacteristics due to its ease of controllability. Microcontrollers provide a suitablemeans of meeting these needs. Certainly, part of the recent activity onmicrocontrollers can be ascribed to their newness and challenge. in this thesis ,Implementation of the PIC16F877A microcontroller for speed control of DC motor.The DC motor is driven by a high frequency PWM signal. Controlling the PWMduty cycle is equivalent to controlling the motor terminal voltage, which In turnadjust directly the motor speed. Experimental results have been obtained that showthe employment of microcontroller for DC motor speed control after upload specialcode that has been programmed by using Mikro C inside in it.