Congestion detection and avoidance using fuzzy systems
Tıkanıklık tespiti ve önleme
  1. Tez No: 318118
  2. Yazar: MOHAMMED N. MUSTAFA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET R. TOLUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankaya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu tezde, bir tıkanıklık sorunu incelendiğinde, çalışma tıkanıklık ve nasıl önlemek için algılama hakkında konuşuyor. Servis sağlayıcılar, çünkü ağ varlıklarını ve reklam yüksek maliyet ve Internet servis sağlama rekabet doğanın kendi ağlarında performansını optimize ilgilenen Bu onlara tıkanıklık noktaları azaltmak ve kaynakların ağ üzerinde kullanılması, sırayla, artan tahsilat sonuçları. Geliştirmek için yol Bu amaçla geliştirmek Çünkü bu hedeflere ulaşmak için yollarından biri kontrol planı uygulanarak ve tespit erken gereğidir, biz, tıkanıklık tespit etmek ve bunu önlemek için Bulanık Sistemler kullanın. Bu tez ile Bulanık Sistem dayalı tıkanıklığı sorunu tespit etmek ve denetlemek için bir algoritma sunulmuştur, bu algoritmalar Bulanık Mantık Tıkanıklık Tespit (FLGD) ve Bulanık Mantık Denetleyici (FLC) denir. Bu algoritmalar hakkında Bu bilgiler MATLAB Simülasyon programı kullanarak simüle edilir.Önerilen algoritma iyi bir performans ve gecikme azaltmak ve verimi yükseltmek iyi sonuç gösterdi.
Özet (Çeviri)
In this thesis, A congestion problem is studied, The study is talking about how to ?detect the congestion and how to avoid it. Service providers are interested in ?optimizing their networks performance because of the high cost of network assets and ?commercials, and competitive nature of Internet service provisioning, ?This leads them to reduce congestion hotspots and to improve resources utilization ?across the network, which, in turn, results in an increased revenue collection.?One of the ways to achieve such goals is through applying the controller scheme and ?by early detect it, we use Fuzzy Systems to detect congestion and avoid it, Because it ?improve that purpose.?In this Thesis an algorithms to detect and control congestion problem based on Fuzzy ?Systems is presented, this algorithms are called Fuzzy Logic Congestion Detection ??(FLGD) and Fuzzy Logic Controller (FLC).?This information about these algorithms are simulated, using MATLAB Simulation ?program.?The proposed algorithms showed good performance and good result in reduce delay ?and raise throughput.?