Sensor networks
Algılayıcı ağları
  1. Tez No: 318119
  2. Yazar: YASER İSSAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET R. TOLUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankaya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Yirmi yıldan uzun süredir, pek çok yeni iletişim teknolojisinin ortaya çıkışına şahit olunmaktadır. Bunlar arasında, ağ ,optik, kızılötesi ve bluetooth örnek gösterilebilir. Pekçok araştırmacı bu konuya , bu teknolojilerin acil durumlarda kullanılması ile alanlara, özellikle de ev, ofis, klinik, fabrika, ulaşım araçları, küresel çevre ve yangın istasyonları gibi fiziksel ve çevresel parametrelerin ele alınabileceğinden ötürü, bugünler de odaklanmaktadır. Bu uygulamalar gelecekte özel ve bölgesel sektörde emniyetin ve güvenliğin gözlemlenmesinde kullanılabilir. Bu araştırma algılayıcı ağları teknolojisinin daha az enerji tüketimini daha fazla işlevsellikle sağlayan küçük cihazlarda kullanımına odaklanmaktadır. Bu araştırma ağ iletişimini ve pekçok sayısal ve analog algılayıcı içeren düşük güç mikrokontroledicilerini, geniş alandan veri toplamayı sağlayan pille çalışan algıyacı modüllerini içeren ağları ve düşük enerji kullanımı veya gerçek zamanlı işlem veya sorunsuz iletişim gibi kısıtlara göre gerçek zamanlı kararları destekleyen işletim sistemini ele almaktadır. Bu tez geleneksel, tarihi(conventional) ve fabrikalarda yangın gözlemleme ve yangını kontrol altında tutma ve de algılayıcı ağlarının uygulanabilirliği ve güvenilebilirliği konularda bir ilk adımdır.
Özet (Çeviri)
Over the past two decades, the emergence of numerous new communication technologies has been witnessed. Among these, networking, optics, infrared, bluetooth are some. Many researchers have been focusing on this matter recently because nowadays, these technologies are used in a lot of fields in some emergency cases, especially to enable the monitoring of physical and environmental parameters for a variety of applications such as those used at homes, in offices, clinics, factories, vehicles, global environment and fire stations. These applications could monitor security and safety in the future in many private and local sectors. This research focuses on sensor network technology used in driving smaller devices that use less power with greater functionality. It includes low ? power microcontrollers with networking communication and various digital and analog sensors, a battery operated network of sensor modules to acquire a wide range of data and the real ? time operating system to address the priorities of such a sensor network using low power, hard real ? time constraints, and robust communication. This thesis is the first step to monitoring fire and keeping it under control in conventional buildings and factories, and considers feasibility and reliability of sensor networks.