Üç fazlı elyaf tabakalı karma kompozit yapının balistik özelliklerinin incelenmesi
Investigatin of ballistic properties ofthree phased fiber hybrid composite structure
- Tez No: 318173
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FEVZİ BEDİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
Bu tez çalışmasında, hafif silahlara karşı zırh yapımında kullanılan polimer matrisli, tabakalı ve elyaf takviyeli kompozit malzemelerin balistik özellikleri deneysel olarak araştırılmıştır. Yüksek hızlı darbe esnasında balistik yapıyı etkileyen temel mekanizmaların karmaşık olması nedeniyle bu mekanizmaların tek tek veya birlikte incelenmesi zorluklar göstermektedir. Bu nedenle bahse konu mekanizmaların etkilerinin araştırılması, yüksek hızlı darbe esnasında absorbe edilen enerji miktarıyla yorumlanabilir. Bu yorum ise balistik performansın değerlendirilmesidir. Bu çalışmada SB21 polietilen fiber malzeme ile düzlem dokumalı E cam ve Kevlar 129 elyaflardan çok fazlı, tabakalı ve epoksi reçine matrisli olarak el yatırma yöntemiyle üretilen levhaların balistik testleri yapılmıştır. Balistik testlerde mermi hızları ve darbe çöküntü değerleri ölçülmüştür. Yapılan deneylerde 2 ve 3 farklı malzeme cinsinden oluşan epoksi matrisli yapının farklı konfigürasyonlardaki balistik özelliklerinin incelenmesi hedeflenmiş, 3 fazlı sistemlerin Kevlar 129 tarafından yapılan atışlarda SB21 tarafından yapılan atışlara göre daha fazla enerji absorbe ettiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this thesis, ballistic properties of polymer matriced and layered fiber reinforced composite materials used in producing armour against small arms are experimentaly investigated. The basic mechanisms that are affecting an armor structure during high speed impact are very complicated. Each of these mechanisms with the effect of single or multi-parameter analysis is not possible. Effect of these mechanisims can be interpreted with energy absorbed during high speed impact. This review was to evaluate the ballistic performance. In this context, the ballistic study of armour plates manufactured by hand lay up method, by layered with multi phased of cross-plied polyethylene material SB21 and plane waved Kevlar 129 and E glass materials. Projectile velocities and back face signatures are measured by ballistic tests. It is aimed to investigate the ballistic properties of the samples that are 2 and 3 phased manufactured with different ballistic materials in different configuration. It is observed that shooting through the Kevlar 129 side caused to more energy absorbtion of the 3 phased systems? respect to SB21 side.