Radyasyon ışınlarının kumaşların antibakteriyel özellikleri üzerine etkisi
Effects of radiation rays to antibacterial properties of fabrics
- Tez No: 318179
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET DAYIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmada, kumaşa antibakteriyel özellik kazandırmada kullanılan fiziksel yöntemlerden olan radyasyondan faydalanılmıştır. Ön terbiyesi ve boyaması işletme şartlarında yapılmış olan % 100 pamuk, pamuk/poliester ve yün/poliester karışımlı dokuma kumaşlar 18 kGy ve 30 kGy dozlarında Co?60 kaynaklı 3.000.000 Ci kapasiteli gama radyasyona maruz bırakılmıştır. Referans kumaşlara ve ışınlanmış kumaşlara antibakteriyel, fiziksel ve kimyasal testler uygulanmıştır. Kumaşın özelliklerindeki değişim incelenmiş ve birbirleriyle kıyaslanmıştır.Bu kumaşlara gama ışınlama ile antibakteriyel özellik kazandırılamamıştır. Her üç kumaş türünde de referans kumaşa göre ışınlanmış kumaşlarda sürtme haslığı ve boncuklanma değerlerinde hiçbir değişiklik gözlenmemiştir. Kumaşların kopma mukavemeti, yırtılma mukavemeti, ter ve yıkama haslığında gama radyasyonun etkisiyle az da olsa değişiklikler meydana gelmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, radiation which is used to fabric antibacterial property with the physical methods was used. 100% cotton, cotton/poliester and wool/polyester woven fabrics which were made pre-finishing and dyeing in a business conditions primarily were exposed to 18 kGy and 30 kGy doses of gamma radiation with the source of Co-60 and 3.000.000 Ci capacity . Reference fabrics and irradiated fabrics were applied to antibacterial, physical and chemical tests. Changing in the properties of the fabric is examined and compared with each other.These fabrics weren?t acquired an antibacterial property with gamma irradiation. In each of the three types of fabrics in the reference fabrics and irradiated fabrics were observed no changes values at rubbing fastness and boncuklanma. With the effect of gamma radiation fabrics? breaking strength, tearing strength, fastness to perspiration and washing changes occurred a little.