Radyasyon zırhlanmasında kullanılacak baritli kumaş üretimi ve özellikleri
Properties of the barite fabric used radiation shielding and production
  1. Tez No: 295108
  2. Yazar: TUBA MOLLA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEMSETTİN KILINÇARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Teknik Eğitim, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Technical Education, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yapı Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Radyasyon; maruz kalma süresine, şiddetine ve maruz kalınan vücut bölgesine bağlı olarak, hücreyi parçalayabilir, zarar verebilir. Radyasyondan vazgeçmek mümkün olamayacağına göre zararlı etkilerini azaltacak korunma önlemleri alınmalıdır. Radyasyondan korunma: zaman, uzaklık ve zırh olmak üzere üç temel yolla yapılır.Dünyada tıp, bilimsel araştırma, enerji, tarım ve endüstride ihtiyaçları gidermek için üç binden fazla nükleer tesis, bunlara ilaveten tıp merkezlerinde tedavi ve teşhis amacı ile radyasyon ışınları kullanılmaktadır. Bu alanlarda çalışan insanların sağlıklarını korumak amacıyla radyasyon ışınlarını absorbe edebilecek zırh kıyafetleri giymeleri gerekmektedir.Barit günümüzde teknolojinin gelişimi ile birlikte çoğalan nükleer santrallerde ve radyoterapi uygulanan ünitelerde ağır beton yapımında agrega olarak kullanılmaya başlanmıştır.Barit, katıldığı malzemeye bu özelliklerin yanı sıra olumlu yönde daha başka birçok özellik kazandırmaktadır. Ancak bu çalışmada baritin ön plana çıkarılan özelliği x ışınlarını tutması ve dolayısıyla da radyasyon koruyuculuğudur.Barit kumaş üzerine sıvama yöntemiyle nüfus ettirilerek radyasyon tutuculuk özelliği taşıyan kumaş elde edilmiştir. Bu çalışmada alpaka ve yangına dayanıklı ithal kumaş olmak üzere iki tür kumaş üzerine sıvama işlemi yapılmıştır. Elde edilen kumaşların radyasyon tutuculuk özellikleri iki farklı yöntemle incelenmiştir. Bunlardan ilki röntgen filmlerinin çekilmesi ve elde edilen dijital röntgen filmlerinin görüntü işleme programıyla analiz edilmesi, diğeri ise Co60 radyasyon kaynağıyla deney yapılarak kumaşların radyasyon tutuculuk özelliklerinin belirlenmesidir. Yapılan çalışmalar sonucunda barit sıvanmış kumaşların normal kumaşlara göre radyasyon tutuculuk özelliği kazanmış olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Radiation, exposure duration, severity and exposure to body parts, depending on the parts of cells can damage it. According to abandon the harmful effects of radiation cannot be possible to reduce the safeguard measures should be taken. Radiation protection: time, distance and armor are three main ways.World of medicine, scientific research, energy, agriculture and industry to address the needs of nuclear plants for more than three thousand, in addition to these medical centers with the goal of therapy and diagnostic radiation is used. People working in these areas in order to protect the health of armor that can absorb radiation are required to wear uniforms.Barite with today's proliferation of technology development in the nuclear power plant Units heavy concrete and radiotherapy has been used as aggregate in construction.Barite, the material of these features, as well as participate in a positive way gives many other features. However, this study highlights the intended features of barium meal x-rays or radiation sickness, and therefore is protective.Taking advantage of these developments in different ways by adding barite fabric to absorb the X ray showing the fabrics feature is intended to achieve. Populations by the method of plastering on the barite fabric retention properties of radiation have been obtained with the fabric. In this study, two types of alpacas, and fire-resistant fabric imported fabric is made on the plastering process. The resulting fabrics were examined by two different methods of radiation characteristics of conservatism. The first is the withdrawal of X ray films and digital X ray images obtained of image-processing program, and the other by the radiation source (Co60), the test fabrics to determine the radiation characteristics of conservatism. Regular fabrics, coated fabrics according to the results, barite retention feature of radiation were found to be gained.