Saf nikelin borlama özelliklerinin incelenmesi
Investigation of boroizing properties of pure nickel
  1. Tez No: 318185
  2. Yazar: MAHMUT ÇARKÇI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ADNAN ÇALIK, YRD. DOÇ. DR. KAMİL DELİKANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Teknik Eğitim, Technical Education
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu tez çalışmasında saf nikelin yüzeyi Ekabor Ni tozu ile 900 °C sabit sıcaklıkta 3-5-8 saat süre ile katı ortamda borlanmıştır. Borlanmış ve borlanmamış numunelere çekme deneyleri yapılmış, akma dayanımı, çekme dayanımı, uzama miktarı ölçül-müştür. Borlanmış malzemelerin mikrosertlikleri ölçülmüş ve mikroyapıları ince-lenmiştir. Borlanmış ve borlanmamış malzemelerden elde edilen değerler karşılaştırı-larak borlamanın mekanik özelliklerde ne gibi kazanımlar sağladığı tespit edilmiştir.Borlanmış numunelerin borlanmamış numunelere göre çekme dayanımında %15,33 oranında bir azalma, uzama miktarında %41,06 oranında bir azalma, akma dayanı-mında ise %50 oranında artma görülmüştür. Borür tabakasının morfolojisi parmaksı yapıda gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the surface of pure nickel was pack boronized with Ekabor Ni powders at a temperature of 900 °C for a period of 3-5-8 hours. Tensile tests were conducted in order to determine the yield strength, tensile strength and elongation values in both untrreated and boronized samples. Microhardness measurements and microstructural comparisons of the boronized specimens were carried out. By comparing the results obtained from mechanical tests of both boronized and untreated materials, the possible advantages of the boronizing treatment were identified.Compared to the untreated specimens, the boronized specimens exhibited a 15.33% decrease in tensile strength, a 41.06% percent decrease in elongation, and a 50% increase in yield strength. Regardless of the boronizing duration the boride layer displayed a columnar morphology.