Lazer ışını ile metallerin kesilmesine etki eden parametrelerin incelenmesi
Examination of parameters effected on metal meterials by laser cutting
  1. Tez No: 318234
  2. Yazar: AKIN ARCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN KARADENİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Konstrüksiyon ve İmalat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Parçaların üretilmelerinde birçok termik kesme yöntemleri mevcuttur. Termik kesme yöntemlerinin her birinin birbirine göre avantajları ve dezavantajları mevcuttur. Bu çalışmada, termik kesme yöntemlerinden biri olan lazer yönteminde, lazer ışını elde edilme yöntemleri, kesme yönteminde kullanılan CO2 lazer sistemi yapısı, lazer ışını ile kesme çeşitleri ve bunların etkilerinin neler olduğu hakkında bilgiler verilmiştir. CO2 lazeri kesme yönteminde kesme işlemini etkileyen parametreler vardır. Bu parametreler; lazer ışını odak noktası, kesme hızı, kesme gazı basıncıdır. Bu parametrelerin değiştirilmesi ile elde edilen numuneler kesim yüzeyleri, içyapıları ve sertlikleri bakımlarından karşılaştırılarak, parametrelerdeki değişimlerin etkileri analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
There are a lot of thermal cutting methods while producing metarials. Each cutting method has advantages and disadvantages to the eachother. In this study one of the thermal cutting methods, the processes of getting the laser beam which is used for cutting CO2 laser system, laser beam cutting methods and factors affecting the cutting proceses is explained. During CO2 laser beam cutting method; there are parameters affecting the cutting proceses. These parameters are focus spot of the laser beam, cutting speed and cutting gas pressure. These samples which are produced by changing these parameters their cutting surface, internal structures and hardness by comparing the effect of changes in parameters were analyzed.