Balıkesir İli Orman Endüstri İşletmelerinin sosyo-ekonomik analizi
Socıo-ekonomıc analysıs of Forest Product Industry Establıshments ın the Provınce of Balıkesır
  1. Tez No: 318250
  2. Yazar: NUR KALAFAT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YILDIZ ÇABUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, İşletme, Forestry and Forest Engineering, Business Administration
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bartın Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
KOBİ'lerin, istihdam yaratma özellikleri, esnek üretim teknolojileri, ikinci el malları işleyerek atıl durumdaki sermayeyi üretime katmaları, büyük işletmelere yan sanayi oluşturmaları ve krizlerden daha az etkilenmeleri gibi özellikleri, bu işletmeleri tüm dünya ekonomilerinin vazgeçilmez unsuru haline getirmiştir. Günümüzde KOBİ'lere verilen desteklerin arttığını görmekteyiz ve sonuç olarak bu desteklerle birlikte sürdürülebilir büyüme hedefine ulaşılacaktır.Gelişme ve kalkınma süreci yaşayan ülkemizde de tüm sanayi sektörü içindeki payı oldukça yüksek olan küçük ve orta ölçekli işletmelerin bugünkü ekonomi ve sanayileşme süreci içindeki yerinin iyi değerlendirilmesi ve geliştirilmesi gerekmektedir.Araştırmada Balıkesir ilinde faaliyet gösteren orman endüstri işletmelerinin ekonomik ve sosyal durumları anket tekniği uygulanarak incelenmektedir.İmalat ve orman endüstri işletmelerinin Türkiye deki durumu, bunların genel yapısı, tanımı, Türkiye ve dünya ekonomisindeki yeri ve önemi genel bilgiler kısmında verilmiştir. Çalışmanın daha sonraki bölümlerinde sırasıyla materyal ve yöntem olarak teorik çalışmalar sunulmuştur. Anket sonucunda elde edilen bulgular üçüncü bölümde ortaya konularak bu bulgular dördüncü bölümde değerlendirilmiş, beşinci bölümde sonuç ve öneriler sunulmaktadır.Yapılan araştırmalar ve hesaplamalar sonucunda çalışmanın konusunu oluşturan işletmelerin sorunları belirtilerek çözüm önerileri getirilmiştir. Balıkesir ilindeki orman endüstri işletme yapıları, çalışma alanları, sermaye büyüklüğü, üretim miktarı, ürün satış fiyatı vs. ile sosyo ekonomik analizi hakkında bilgi verilmeye çalışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Creation of employment opportunities, flexible production technologies, ability of joining the inactive capital to production by processing second hand goods, generation of by product industry for the large sized enterprises and resistance towards crises make SMEs indispensable for the overall world economies. Nowadays, we can easily realize the support that is given to SMEs is ascending and in conclusion, with these supports suatainable growth target would be reached.There?s a need to eveluate and develop the place of little or middle scale enterprises hich have a very large portion of industry in our developing country and today?s economy.In this research; Economic and social situations of little or middle scale wood releted enterprises of in Balıkesir were studied by a surveying method. General information chapter of the study includes the stuation of wood related industries, main structure and definition ofsmall or middle scale industries the place and importance of them in Turkish and world economics. Materials and methods are presented in the next few chapters. In this study, the findings set out in the third section evaluated the fourth chapter, conclusions and recommendations are presented in the fifth section.As of results of this research; the problems oand solution suggestions of this problems for those enterprises are presented. Forest industry in the province of Balikesir, work areas, capital size, production volume, product selling price. tried to provide information on the socio-economic analysis.