Bilgisayar destekli geometrik tasarıma dört boyutlu yaklaşım
A totally four-dimensional approach computer-aided geometric design
  1. Tez No: 318268
  2. Yazar: HACER KONİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAKİ KARLIĞA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu tez üç bölümden oluşmuştur. Birinci bölümde konu hakkında kısa bir bilgi verildikten sonra , ikinci bölümde öklidyen uzaydaki tam geometrik testlerin karmaşıklığı ve perspektif dönüşümlerden sonra elde edilen geometrik şekiller verildi. Son bölümde, Plücker koordinatlarına ve Plücker katsayılarına bağlı homojen ve dual homojen düzlem ve simplekslerin lineer bağımsızlık koşulları verildi. Ayrıca Plücker koordinatlarına ve Plücker katsayılarına bağlı olarak çakışma,aynı düzlemden geçme, aynı doğrudan geçme koşulları ile hem projektif uzay hem de iki taraflı uzaydaki simpleksler ve dual simpleksler arasındaki ilişkilendirme koşulları verildi.
Özet (Çeviri)
This thesis consist of three sections. After giving some short explanations about the subjectin the first section, complexity of perfect geometric tests in the Euclidean space and geometric figures after perspective transformations are introduced in the second section. In the last section, Plücker coordinates and Plücker coefficients simplices depending on them are given. Furthermore, coincidence, coplanarity, concurrency and collinearity conditions depending on Plücker coordinates and Plücker coefficients and also interference conditions between homogenous simplices and dual homogenous simplices in both projective space and two-sided space are given.