Endemik Lathyrus L. türlerinin antimikrobiyal ve antitümör etkilerinin araştırılması
Investigations on antimicrobial and antitumor activities of endemic Lathyrus L. species
- Tez No: 318293
- Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE GÜNEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Mikrobiyoloji, Biology, Microbiology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu tez çalışmasında, 9 farklı endemik Lathyrus L. türleri ve Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi kampüsünden toplanan 8 farklı türün özütlerinin mikroorganizmalar üzerinde antimikrobiyal ve kanser hücreleri üzerinde antitümör etkileri araştırılmıştır. Antimikrobiyal aktivite deneylerinde 6 farklı mikroorganizma (Echerichia coli, Pseudomonas aeruginosa, Staphylococcus aureus, Bacillus subtilis, Streptomyces albus, Micrococcus luteus) üzerindeki etki disk difüzyon metoduyla belirlenmiştir. Endemik Lathyrus L. etanol özütlerinden en yüksek etkiler; M. luteus üzerinde L. brachypterus (13 mm), S. albus ve P. aeruginosa üzerinde L.cilicicus (13 mm) olarak belirlenmiştir Kampüs florasından toplanan bitkilerin etanol özütleri soxhlet cihazıyla ve maserasyon tekniği ile elde edilmiş olup 2 faklı teknik arasında soxhlet ile daha iyi sonuç veren Quercus coccifera meyve özütünün (15 mm) S. albus üzerindeki etkisi dışında belirgin fark olmadığı gözlenmiştir. Toplam 17 bitki özütünün kanser hücreleri üzerindeki antitümör etkileri MTT analizi ile belirlenmiştir. Endemik 9 Lathyrus L. türlerinden 6 tanesinin, normal hücre hattı BEAS 2B'ye sitotoksik etki göstermeyip farklı kanser hücrelerinin bölünmeleri üzerinde negatif etkisi olduğu belirlenmiştir. En yüksek antiproliferatif etki L. tukhtensis özütünden (kontrole kıyasla 1,88 kat) DU145 hücre hattı üzerinde olarak tespit edilmiştir. Sonuç olarak, bitki özütlerinin hiçbiri antimikrobiyal ve antitümör aktivitelerde kullanılan pozitif kontroller kadar etkili olamamıştır. Üç aydan daha az sürede saklanan taze Lathyrus L. türlerinden elde edilecek özütler söz konusu bu aktiviteler üzerinde daha etkili olabilir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, antimicrobial and antitümör activities of 9 different endemic Lathyrus L. species and 8 different plant species from Muğla Sıtkı Koçman University Campus were investigates. Antimicrobial activity was examined 6 different microorganism (Echerichia coli, Pseudomonas aeruginosa, Staphylococcus aureus, Bacillus subtilis, Streptomyces albus, Micrococcus luteus) by using disc diffusion method. The highest effects of endemic Lathyrus L. extracts were observed on M.luteus (13 mm) with L. brachypterus; S. albus and P. aeruginosa (13 mm) with L. cilicicus. Ethanol extracts of plants from Muğla Sıtkı Koçman University campus were obtained by using soxhlet equipment was the highest (15 mm zone diameter) on S. albus bacteria compared to the other extracts obtained with both techniques. Antitumor activities of total 17 plants extracts on cancer cell lines were analyzed by MTT assay. Six of the 9 Lathyrus L. species did not show cytotoxic effect on BEAS 2B normal cell line; however they caused inhibition on cell proliferation of different cancer cell lines. The highest antiproliferative effect which is 1,88-fold compared to control was observed on DU145 cell line with L. tukhtensis. In conclusion none of the plant extracts were as compatible as positive controls used on antimicrobial and antitumor activities. Extracts obtained from fresh Lathyrus L. species stored not more than 3 months might be more effective on such activities.