Muğla ilinde doğal yayılış gösteren Liquidambar orientalis mill. ormanlarının floristik özellikleri
Floristic properties of Liquidambar orientalis mill. forests naturally distributed in Mugla province
  1. Tez No: 318298
  2. Yazar: KENAN AKBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER VAROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışma Muğla ilinde bulunan Liquidambar orientalis Mill. (Sığla) ormanlarının floristik çeşitliliğinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırma alanları Muğla il sınırları içerisinde 7 farklı lokalitede bulunmaktadır. Bu araştırmada, 2010-2012 yılları arasında toplanan 613 bitki örneğinin değerlendirilmesi ile 60 familya, 150 cins, 212 tür, 8 alttür ve 6 varyete tespit edilmiştir. Toplam takson sayısı 226'dır. Endemik bitkilerin sayısı 6 (%2.65) 'dır.Taksonların fitocoğrafik bölgelere dağılım oranları şu şekildedir: Akdeniz elementleri 56 (%24.77), İran-Turan elementleri 3 (%1.32), Avrupa-Sibirya elementleri 26 (%11.50) ve geniş yayılışlı veya yayılış alanları belli olmayan taksonların sayısı 141 (%62.38)' dir.
Özet (Çeviri)
The objective of this study was to determine the floristic diversity of L. orientalis Mill. (Sweetgum) forests in Mugla province. The research areas are of seven different locations in Mugla province. In this study, during the period 2010-2012, by evaluating the collected 613 plant specimens, 60 family, 150 genera, 212 species, 8 subspecies and 6 variety were identified. The total number of taxa is 226. The number of endemic plants is 6 (2.65%). The distribution rates of taxa into phytogeographical regions are as follows: Mediterranean elements 56 (24.77%), Irano-Turanian elements 3 (1.32%), Euro-Siberian elements 26 (11.50%) and unknown or cosmopolits 141 (62.38%).