Alaşehir(Manisa) bölgesi bağ alanlarında kullanılan bazı pestisit kalıntılarının tayini
Researches of some pesticides residues analysis on grapes in Alaşehir(Manisa)
  1. Tez No: 318297
  2. Yazar: EMRAH GÖRMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN SUNGUR CİVELEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Üzüm, tarihöncesi çağlardan beri yetiştirilen değerli bir meyvedir. Taze olarak, şarap yapılarak ya da kurutularak tüketilen bu meyveyi veren bitkiye“asma”, üzüm yetiştirme işine ise“bağcılık”denir. Bilinen en eski tarımsal etkinliklerden biri olan bağcılığın ilk kez Hazar Denizi yöresinde ve Anadolu'da başladığı, daha sonra buradan dünyanın öbür yerlerine yayıldığı sanılmaktadır. Günümüz¬de, iklim koşullarının uygun olduğu her yerde üzüm yetiştirilir (Anonim, 2010).Ulusal Ekonomimizde büyük pay sahibi olan tarım sektörü Alaşehir'de de önemli rol oynamaktadır. Ülkemizin coğrafi konumu ve çevresel etkilerin uygunluğu nedeni ile bağcılık, tarımsal çalışmaların en verimlisidir. Üzüm, kurutmalık, şaraplık ve sofralık olarak ve yan ürünler (pekmez, şıra, kozmetik, ilaç, ?vb.) şeklinde değerlendirildiğinden, üzümden elde edilen gelir, milli ekonomimizde ciddi bir yer tutmaktadır. Birkaç ilimiz dışında tüm Türkiye'de bağcılık yapılmasına karşın, üretim teknikleri ve verimlilikleri çok farklılık göstermektedir. En verimli bölge ise Ege Bölgesidir. Manisa İli, ege bölgesi bağ sahasının 1/3 ' ünü kapsar. Alaşehir Ekonomisi bütünüyle tarıma dayalı olup, hemen hemen yarısı bağ alanlarından oluşur. Alaşehir ve yöresinde yıllara göre değişmekle birlikte yılda ortalama 550 - 600 ton çekirdeksiz kuru üzüm, 60 000 (altmış bin) ton Sofralık Sultaniye üzüm yetiştirmektedir. Üzümün yetiştirilme sürecinde zararlılarla mücadele için kimyasal maddeler kullanılmaktadır. Bu kimyasallar pestisitlerdir. Özellikle üzüm gibi çok fazla zararlısı olan ürünlerde pestisit kullanımı gerek çeşit gerekse miktar açısından ciddi boyutlardadır. Kullanılan kimyasalların yanlış ya da doza uygun olmayan şekilde kullanımı sonucu kalıntı miktarı ciddi boyutlara ulaşmaktadır. Kalıntı insan ve çevre sağlığı açısından ciddi risk oluşturmaktadır. Sumasanduram ve coats (1991)' ın bildirdiğine göre, methamidophos, chlorpyriphos-ethyl, parathion-methyl, diclorvos ve endosulfan gibi insektisitler zehirliler grubuna girmekte ve yer altı sularına bulaşma riski olan pestisitlerdir. Parathion-methy, diclorvos, carbaryl ise soluduğumuz havayı kirletme potansiyelindedir. Ayrıca Parathion-methy ve diclorvos insanlarda kanser yapıcı özellikleri vardır.Yapılan bu çalışma ile Alaşehir bölgesinde kullanılan pestisitlerin tespiti amaçlanmıştır. Elde edilen bulgular ışığında kullanılan pestisitlerin etken maddelerinin yasaklı olup olmadığı ya da kalıntı miktarının istenilen düzeyde olup olmadığını saptamak amaçlanmıştır. Yapılan analizler sonuncu yapılan gözlemlerde AB nezninde yasaklı ilaç bulunamamıştır. Ancak Pia Özel Gıda Kontrol laboratuarında yıl boyunca yapılan analizler sonucunda bölgede Bağ için ruhsatı olmayan ilaçların da kullanıldığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Grapes are more valuable fruits that farming since prehistorical ages. Fresh grapes are usually using for vines, dried also eat up and using for drunks. Farming grapes called viniculture. We know that first viniculturing making in middle east above the Hazar lake. Then viniculture get into the other locations. Now we can do viniculture in every locations which has available climate conditions (Anonim 2010).In our National economy, agriculture is the largest shareholder also has an important role in Alasehir. Viniculture is most efficient in agriculture studies because of our country?s geographicel location and environmental conditions. Grapes considered dried, wine, table and waste products(molasses, fruit juice, cosmetics, pharmaceutical etc.) forms. The gainings from grapes has a serious role in our national economy. In spite of, apart from few cities in all Turkey viniculture is being done, manufacturing technics and efficiencies are showing very diffrences. The most efficient region in Turkey is Aegean Region. Manisa city encloses 33 percentage of Aegean regions? viniculture area. Alaşehirs? economy is fully dependent on agriculture and almost its half consists of viniculture area. Stoneless dried grape is coming up 550-600 ton and Sultana grape is coming up 60.000 (sixty thousand) ton per year in Alaşehir and its neighbourhood. The tons can change some years.Chemical substances used for pest control in the process of grape cultivation. Those chemicals called pesticides. Especially such as grapes need a lot of pest with the use of pesticide products in terms of quantity and kind of serious dimensions. Improper use of chemicals used in the wrong dose or the amount of residue as a result of reaching serious proportions. Residue in terms of human and environmental health is at serious risk.Sumasanduram and Coats (1991) 's reported that, Methamidophos, chlorpyriphos-ethyl, parathion-methyl, diclorvos and insecticides such as endosulfan is toxic and enters the group with a risk of groundwater contamination. Parathion-methyl, dichlorvos, Carbaryl has the potential to pollute the air we breathe. In addition, parathion-methyl and dichlorvos is carcinogenic in humans.In 2011, between April and October (eight months) periodically, researching jorneys will be done 2 days weekly. The researching days will be Saturday and Sunday. Five vineyards that are different locations and sizes will be selected on the jorneys. Vineyards will represent Alaşehir city. Then samplings will be done on the vinyards. 5 number and 2 kilograms samples that are representing a vineyard will be taken in every vineyards. Taken samples 4 edge of vineyard will represent contact impact with other vineyards. The fifth sample taken inside of the vineyard will be homogenous. Taken samples will be saved and then will be analyse at Pia Food Control Laboratory.The thesis aimed to determine the pesticides used in the Alaşehir region. According to the result we can check the forbidden pesticides and also we can check the residue?s level which is recommended or not. For the results? of producers? we didn?t found forbidden pesticides. But for the whole analysis in Pia Private Food Control Laboratory they found some unlicenced pesticides on grapes.