Sakarya ili entegre atık yönetimi ve ambalaj atıklarının geri dönüşümü
Integrated waste management and packaging waste recycle of Sakarya province
- Tez No: 318360
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. A. SUNA ERSES YAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmanın amacı örnek bir kent alarak katı atık yönetim sisteminin kurulmasının yanı sıra geri dönüşümü mümkün olan atıkların yönetiminin ayrıca ele alınması, izlenmesi, optimum atık yönetimi ve geri dönüşüm sistemi için gereken tüm adımlar, ilgili birimlerle koordinasyon sağlanması, kurumlar ve bireyler arası iletişimin etkilerini ele almak ve incelemektir.Yapılan bu çalışma sonucunda, geri dönüşümü mümkün olan atıkların yönetimi ele alınmış, ürün girdi çıktıları değerlendirilmiş, Sakarya ili potansiyeli göz önüne alınarak mevcut sistem değerlendirilerek yeni öneriler ve denenmiş uygulamalar önerilmiştir. Poşetle toplama sisteminin daha verimli olabileceği öngörülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to handle and investigate the management of the waste that can be recycled, optimum waste management, all the steps needed for the recycling system, providing coordination to the related sections and the effects of the communication among the individuals and the institutions by taking the city as an example.After all these studies, the management of the waste that can be recycled is handled, the input-output of the production is evaluated and by taking Sakarya potential into consideration the present system is evaluated, and new suggestions and well-tried applications are proposed.