Balistik zırhlarda kullanılan kompozit malzeme kombinasyonlarının incelenmesi
Investigation of the composite material combinations for the ballistic armors
  1. Tez No: 318372
  2. Yazar: SEFA EMİN ÖZGÜLTEKİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM KUTAY YILMAZÇOBAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Defense and Defense Technologies
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Makine Tasarım ve İmalat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Günümüzde savunma sanayi büyük önem taşımaktadır. Sanayiye yatırım yapan ülkeler gerek askeri gerekse ekonomik açıdan önemli seviyelerde bulunmaktadırlar. Savunma sistemlerinde kullanılan koruyucu zırhların geliştirilmesi adına birçok çalışma yapılmaktadır.Kompozit malzemeler, zırh sistemlerinin geliştirilmesinde önemli rol oynamaktır. Geleneksel zırh sistemlerinde kullanılan çelik ve türevi maddelerin ağırlık dezavantajı, kompozit malzemelerin araştırılmasının yolunu açmıştır.Bu çalışmada, kişisel koruyucu zırhlarda kullanılan kompozit malzemelerin balistik davranışları deneysel ve sayısal metotla incelenmiştir.İki kademe olarak gerçekleştirilen bu çalışmada, ilk kademe deneyleri yapılarak zırh numunelerindeki tabaka dizilişleri hakkında altyapı bilgisi elde edilmesi hedeflenmiştir. İkinci kadem deneylerinde ise, ilk kademede çalışmalarından elde edilen diziliş bilgilerinin yanı sıra Aramid kumaşının dizilişlerdeki önemi ve etkisi araştırılmıştır.Farklı malzemelerden oluşan katmanlar, değişik kombinasyonlarda sıralanarak deney numuneleri hazırlanmıştır. Bu katmanlar; aramid kumaşı, karbon fiber, epoksi reçine ile takviye edilmiş polipropilen bal peteği yapısı ve yine epoksi reçine ile tabakalaştırılmış çelik elek telidir. Safir T14 uzun namlulu tüfek ve Yavaşçalar 36 kalibre tek kurşun fişek kullanılarak numunelerin balistik davranışları incelenmiştir.Çalışmanın sonucunda aynı malzemelerin farklı şekilde dizilişleri ile birbirinden çok farklı davranışlar gösterdiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, defense industry is of great importance. Countries that made investments in this industry are in the significant levels both military and economic fields. Many investigations are being made to develop protective armors that used in defense systems.Composite materials play an important role in the development of armor systems. Weight disadvantage of steel and similar materials that are being used in conventional armor systems paved the way for search about composite materials.Ballistic behaviors of composite materials that are used in human body armors investigated in experimental method.This study designed as two stages. With first stage experimental studies, it was aimed to obtain data about differences of sequences in armor specimens. By second stage experimental studies, effect and importance of combination of Aramid fabric fiber in armor specimens was investigated.Specimens prepared by different combination of different layers that are aramid fabric, carbon fiber, resin reinforced polyprophlen honeycomb and steel sifter wire that shaped in resin. Safir T14 long-barreled rifle and Yavascalar 36 caliber one cored projectile were used to define ballistic behaviors of the specimens.As a result of this study it is obtained from those different combinations of the same materials show different ballistic behaviors.