Yukarı Kelkit Havzası'nda iklim-doğal bitki örtüsü ilişkilerinin belirlenmesi
Determination of relationships between vegatation and clima on the upper past of Kelkit watershed
  1. Tez No: 31838
  2. Yazar: MEHMET GÜVEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZER YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
V ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ, YUKARI KELKİT HAVZASINDA İKLİM-DO?AL BÎTKİ ÖRTÜSÜ İLİŞKİLERİNİN BELİRLENMESİ Mehmet GÜVEN Danışman: Yrd. Doç. Özer YILMAZ 1994, SAYFA: 84 Araştırmanın ana amacı çalışma sahası olarak alınan Yukarı Kelkit Havzasında ki bitki toplulukları ve dağılışları ile ekolojik şartlardan biri olan iklim faktörü (sı caklık, yağış, nem) arasındaki karşılıklı ilişkileri ortaya koymaktır. Araştırma alanı Kelkit çayının oluşturduğu havzayı kapsamaktadır. Yaklaşık olarak 2 3500 km dir. Bu araştırma alanının içerisinde önemli yerleşim merkezlerinden Kelkit, Şiran ve Köse bulunmaktadır. Araştırmanın yapıldığı Yukarı Kelkit Havzası bitki örtüsünün çeşitliliği ve iklim özellikleri bakımından Doğu Anadolu Bölgesi ile Karadeniz Bölgesi arasındaki geçiş zonunda bulunmaktadır, ileride burada yapılacak ağaçlandırma çalışmalarına ışık tutması bakımından bu havzadaki doğal bitki örtüsünün iklim ile olan ilişkilerinin bi limsel olarak ortaya konması son derece faydalı olacaktır. Araştırma üç aşamada yapılmıştır. Arazi çalışmalarında bitki örnekleri toplanmış, yükseklik, bakı ve eğim şartları dikkate alınarak bitki topluluklarının dağılışları ye rinde incelenmiş ve yörenin haritasına işlenmiştir. Laboratuvar çalışmasında toplanan bitki örnekleri teşhis ettirilmiştir. Büro çalışmalarında ise araziden elde edilen veri ler ve bitki teşhisleri değerlendirilmiştir. Gerekli harita ve grafikler çizilerek bit ki örtüsü ve iklim arasındaki ilişkiler ortaya konulmuştur. Değerlendirilen bir takım belirleyici özelliklere göre, araştırma sahamızda iklim ile bitki örtüsü arasında doğrusal bir ilişkinin olduğu sonucu ortaya çıkmıştır.. nnKfiffiAKMSiO“ ?”»»
Özet (Çeviri)
yg$ 'II ABSTRACT Ph. D. Thesis DETERMINATION OF RELATIONSHIPS BETWEEN VEGETATION AND CLIMA ON THE UPPER PART OF KELKİT WATERSHED Mehmet GÜVEN Supervisor: As. Doç. Dr. Özer YILMAZ 1994, Page: 84 The main aim of this research is to determine relationships between vegetations with their spreadings and climatic factor (temperature, rain, humidity), which is the ecological condition one, on the upper part of Kelkit Watershed. 2 The research area comprises watershed of Kelkit River. It is about 3500 km. There are three important settlement places in this research area; Kelkit, Şiran and Köse. Upper part of Kelkit Watershed is at passing zone between East Anatolia and Black Sea Region because of assorted vegetation and climatic features. It will be very useful to determine relationships between clima and vegetation for planting in this area. The research is carried out in three phases. In land working plant samples were picked up; spreadings of plant groups were examined by paying attention to slope and aspect conditions; and also a vegetation map was drawn. In laboratory studying, plant samples picked up were identified. In office studying, data supplied from land and identification of plants were appraised. The relationships between clima and vegetation were determined by drawing necessary maps and graphics. According to some appraised definite features, there is a direct relationship between clima and vegetation in the research area.