3.3 ghz mikroşerit anten tasarımı ve farklı besleme yöntemleri için analizi
3.3 ghz microstrip antenna design and analysis for different feeding methods
  1. Tez No: 318380
  2. Yazar: HAYDAR KÜTÜK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET YAHYA TEŞNELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektronik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Mikroşerit antenler özellikle son yıllarda bilimsel çalışmalara daha çok konu olmaya başlamış ve kendine daha geniş uygulama alanı bulmaya başlamıştır. Mikroşerit antenlerin hafifliği, uygulandığı yüzeye kolayca uyum sağlamaları, üretim kolaylığı, maliyetinin düşük olması gibi özellikleri sayesinde son yıllarda daha popüler hale gelmiş ve daha çok alanda kullanılmaya başlanmıştır.Bunun yanında dar bant genişliği, düşük kazanç, düşük güç kapasitesi gibi dezavantajları anten performansını düşürmekte ve kullanım alanlarını kısıtlamaktadır. Son yıllarda yapılan çalışmalar da bu dezavantajları azaltmaya yönelik olmuş ve bunda da önemli ölçüde başarı sağlanmıştır.Mikroşerit antenlerin besleme düzenleri, anten performansını büyük ölçüde etkilemektedir. Bundan dolayı bir çok besleme tekniği geliştirilmiştir. Temel olarak; mikroşerit besleme, koaksiyel besleme, düzlemsel dalga kılavuzlu besleme, yakınlık bağlantılı besleme ve açıklık bağlantılı besleme olmak üzere beş çeşit beslemeden bahsedilebilir. Bu tez çalışmasının amacı, temel besleme tekniklerini kullanarak mikroşerit anten tasarlayıp, besleme tekniklerinin performanslarını karşılaştırmak ve daha geniş bantlı antenler tasarlamaktır.Tezin ilk bölümünde mikroşerit antenler hakkında genel bilgiler verilmiş ve literatür özeti sunulmuştur. İkinci bölümde besleme teknikleri incelenmiş ve performansları karşılaştırılmıştır. Üçüncü bölümde mikroşerit anten tasarımından bahsedilmiş, dördüncü bölümde temel besleme teknikleri kullanılarak simülasyon yapılmış besleme tekniklerinin performansı grafiklerle gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Microstrip antennas have been developed more rapidly in recent years and have been adopted in a wider area. Microstrip antennas have become more populer especially in recent fifteen years because of their many inherent advantages over other antenna designs are lightweight, easy to adapt to the surface applied, easy to fabricate. However, there are many disadvantages of theese antennas. These disadvantages are its very narrow bandwidth, low gain, low power capacity and poor isolation between the feedline and the radiating patch. Recent studies have been to reduce these disadvantages substantially.Feeding techniques in microstrip antenna affects the antenna?s performance greatly. Therefore, a lot of feeding techniques have been developed. Basically, five kinds of techniques can be mentioned are microstrip feed, koaxiel feed, coplanar waveguide feed, aperture coupled feed and proximity coupled feed. The aim of this thesis is to design microstrip antenna using the basic techniques of feeding, compare the performance of feeding techniques and design broad-band antennas.In the first section of the thesis, microstrip antennas are mentioned basically and summary of literatur is presented. In the second section, feeding techniques are examined and compared performances. In the third section, designing microstrip antenna is mentioned. In the fourth section, microstrip antenna is designed using feeding techniques and is compared to feeding techniques?s performance with graphically.