Kimyasal olarak sentezlenen poli(1,8-diaminonaftelen ile çözeltilerden selenyum adsorpsiyonu
Adsorption of selenium using poly(1,8-diaminonaphtalene synthesızed by chemical oxidation
  1. Tez No: 318379
  2. Yazar: SEDA FINDIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ OSMAN AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Analitik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmada, asetonitril içinde 1,8-diaminonaftalen monomeri ve amonyumpersülfat arasındaki reaksiyon sonucu poli(1,8-diaminonaftalen) (poli(1,8-DAN)) sentezlenmiş ve sulu çözeltilerdeki selenite iyonlarının adsorpsiyonunda kullanılmıştır. 1,8-diaminonaftalenin (monomer) amonyum persülfata (oksidant) mol oranlarının 1/0,25; 1/0,5; 1/1; 1/2 ve 1/4 olduğu poli(1,8-diaminonaftalen) polimer numuneleri sentezlenmiştir. Adsorpsiyon çalışmalarında, farklı mol oranlarında hazırlanmış polimerler için asitlik etkisi ve başlangıç konsantrasyonunun etkisi incelenmiştir. Adsorpsiyona asitlik etkisinde en uygun olarak 6 M HCl konsantrasyonu, mol oranı olarak ise 1/0,5 ve 1/2 olduğu tespit edilmiştir. Adsorpsiyon çalışmaları ile elde edilen veriler Langmuir ve Freundlich adsorpsiyon izotermlerine uygulanmış ve 1/0,5 ve 1/2 mol oranları ile hazırlanan polimerlerin Se(IV) adsorpsiyon kapasiteleri sırasıyla 75,19 ve 45,05 mg Se/g bulunmuştur. Adsorpsiyon mekanizmasının iyonik etkileşim (>NH2+SeOCl3-) ve piazoselenol türü bağlanma ile yürüdüğü sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the present work, poly(1,8-diaminonapthalene) ((poli(1,8-DAN)) was synthesized by the reaction of 1,8-diaminonapthalene monomer with ammonium persulfate in acetonitrile and it was used in the adsorption of selenite ions in aqueous phase. The polimer samples were synthesized at different mole ratios of 1,8-diaminonaphthalene (monomer) to ammonium persulfate (oxidant) which were 1/0.25; 1/0.5; 1/1; 1/2 ve 1/4.The effects of acidity and initial concentration on the adsorption of Se(IV) ions were examined for the polymer samples prepared at the different molar ratios. The optimum acidity was found to be 6 M HCl and the optimum molar ratios were found to be 1/0.5 and 1/2 for the adsorption. The data obtained from the adsorption studies at different initial concentrations were applied to the Langmuir and Freundlich isotherms. The maximum adsorption capacities of poli(1,8-DAN) samples at the 1/0.5 and 1/2 molar ratios were found to be 75.19 and 45.05 mg Se/g, respectively. It was concluded that the adsorption mechanisms were governed by ionic interaction (>NH2+SeOCl3-) and piazoselenol type binding (-N=Se=N-).