Türk halk ilaçlarının C.elegans ömür uzunluğu üzerine etkisinin araştırılması
Investigation of the effects of Turkish folk medicine on C.elegans lifespan
  1. Tez No: 318383
  2. Yazar: NURİ ERGEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ARZU ATALAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Biyoteknoloji Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Yaşlanma, organizmanın zamanla fonksiyonunu kaybederek ölüme gitmesi sürecidir. Uzun yıllardır tıp dünyası, yaşam kalitesini arttırmaya yönelik çalışmalar yapmaktadır. Yaşam kalitesini arttırmanın yanısıra, maksimum yaşam süresinin ve ortalama yaşam süresininin de artırılması hedeflenmiştir. Yaşam kalitesi arttıkça insanın ömrünün uzaması ile birlikte, obezite, diyabet, ateroskleroz, kanser, parkinson, alzheimer ve depresyon gibi yaşlanma ile ilişkili hastalıkların görülme sıklığında bir artış gözlenmektedir. Yaşlanma alanındaki araştırmalar yalnızca ömrün uzamasına yönelik değil, aynı zamanda yaşlanmayla ortaya çıkan hastalıkların da engellenmesine yönelik olacağı için daha fazla önem kazanmaktadır. Biyolojik süreçlerin aydınlatılmasında, model organizma kullanımı oldukça yaygındır. Caenorhabditis elegans'ın genomunun ve genetiğinin iyi bilinmesi, insan genleri ile %60-80'lere varan oranda homolog oluşu, ekonomik oluşu, laboratuvarda kolayca idame edilmesi ve ortalama 20 günlük yaşam süresine sahip oluşu, bu organizmanın yaşlanma çalışmalarında yaygın olarak kullanılmasına sebep olmaktadır. Bilindiği gibi ilaçların önemli bir kısmı bitkisel kaynaklardan elde edilmektedir. Halk ilacı olarak kullanılan bir bitkiden, ilaç adayı molekül geliştirebilme ihtimali oldukça yüksektir. Türkiye, büyük çoğunluğu endemik olan zengin bir bitki örtüsüne ve oldukça zengin de bir halk ilacı kültürüne sahiptir. Bu tez çalışmasının amacı, Türk halk ilaçlarının ömür uzunluğuna olan etkilerinin araştırılmasıdır. Daha önce gerçekleştirilen Türk halk ilacı envanter çalışmalarından her derde deva olduğuna inanılan antidiyabetik ve antibakteriyel etkili toplam 12 adet bitkinin standart ekstrelerinin C.elegans ömür uzunluğuna olan etkisi incelenmiştir. Ayrıca ömür uzunluğuna pozitif etkisi tespit edilen bazı ekstreler için mutant deneyleri ile birkaç yolak analizi gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aging is a process, which contributes to the functional loss of an organism and ultimately carries it to death with the passage of time. For many years, medical science, is working to improve the quality of life. In addition to improving the quality of life, increasing the maximum life expectancy was also intended. The incidence of age related diseases such as obesity, diabetes, atherosclerosis, cancer, Parkinson's disease, Alzheimer and depression was observed to be increased with the improvement of life quality and increase in life expectancy. Research in the field of aging is getting important not only it is related to the prolongation of life expectancy, but also related to prevention of the diseases that occur with aging.The use of model organisms is quite common for the elucidation of biological processes. Caenorhabditis elegans is a model organism that is commonly used in aging studies since its genome is well-known, it shows 60-80% homology with human genome, can be easily manipulated in laboratory conditions and it has nearly 20 days of survival time.As it is well known that vast majority of the drugs are obtained from plant sources. There is a high probability of developing a drug candidate molecule from a plant used as a folk medicine. Turkey has a very rich flora most of which are endemic and has a rich folk medicine culture. The purpose of this study is to investigate the effects of Turkish folk medicines to aging and some age related diseases. 12 plant extracts with antidiabetic and antibacterial activities, which are believed to be panacea, were chosen form previously reported folk medicine inventory studies and their effects on C. elegans longevity was investigated. Additionally, some pathway analysis was also conducted with the experiments performed with mutant strains.