Uluslararası fidic sözleşmelerinde tahkim hususunun incelenmesi ve bir kavramsal model önerisi
Surveying the arbitration subject at international fidic contracts and a conceptual model proposal
  1. Tez No: 318400
  2. Yazar: ÇAĞLAR DALMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RIFAT AKBIYIKLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Proje ve Yapım Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
İnşaat sektörü geniş istihdam ortamı yaratması, milli gelire önemli oranda katkı sağlaması ve sürükleyici-lokomotif sektör olması açılarından, ülke ekonomilerinde önemli ve kritik bir aktördür. Aynı zamanda ulusal ve uluslararası arenada sektörün rekabetçi bir ortam içerisinde çalışması, büyük çaplı altyapı ve üstyapı işlerinde teknik birikim, finansman, uluslararası deneyim ve teknolojik imkânların bir araya getirilmesini elzem hale getirmekte ve bunun sonucu olarak farklı milliyetteki tarafların bir arada çalışmasını zorunlu kılmaktadır.Tarafların farklı satın alma prosedürlerine, teknik ve hukuki altyapıya sahip olmaları, uzun sürede gerçekleşen ve teknik özellikleri fazla büyük inşaat işlerinde, uzman kurum ve kuruluşlarca hazırlanan standart inşaat sözleşmelerinin hazırlanmasına ve kullanılmasına neden olmuştur. Bu sayede taraflar açısından sözleşmelerde bir denge ve eşitlik kurularak, teknik ve hukuki alanlarda görüş birliği sağlanması, olası uyuşmazlıklarda riskin asgariye indirilmesi ve çözümünde ortak dil oluşturulması amaçlanmıştır.Uluslararası arenada Fidic tarafından hazırlanan ve zaman içinde günün kurallarına göre revize edilen standart inşaat sözleşmeleri en çok kullanılan ve tercih edilen sözleşmeler olmuştur.Standart Fidic sözleşmelerinde uyuşmazlıkların çözümü üç aşamalı bir çözüm öngörülmüştür. Bu silsile, uyuşmazlığın Uyuşmazlık Çözüm Kurulu-DAB kanalıyla çözümü, bunda uzlaşma sağlanamıyorsa uyuşmazlığın dostane yollarla çözümü ve son olarak tahkim ile uyuşmazlığın çözümü olarak karşımıza çıkmaktadır.Bu tez çalışmasında, üç aşamalı çözümün son basamağını teşkil eden tahkim konusu detaylı olarak ele alınmaktadır.
Özet (Çeviri)
Cause of creating large employment environment, significantly contribution to the national revenue and being immersive-locomotive sector, construction sector is important and critical actor at the countries' economies. At the same time, sector is working in a competitive environment at national and international arena at large-scale infrastructure and superstructure works that requires technical work experience, funding, international experience and technological facilities. That?s all enforces to work together of parties at different nations.Different procurement methods, the complicated nature of construction contracts, and the fact that there are many technical specifications and legal requirements, has led to basing the construction contracts on standard rules in practice.The mostly preferred one among these standard rules is the Fidic contracts which is continuously revised for the actual needs of the sector. At standart forms of Fidic contracts three-step dispute resolution is envisaged; settlement of disputes by the help of DAB(Dispute Resolution Board), if there is no reconciliation in this step resolution by amicable?alternative dispute resolution methods, if no reconciliation and last step settlement by arbitration.In this thesis, subject of arbitration which constitutes the last digit of a three-stage solution is being discussed in detail.