KBA şebekesinde enerji sistem büyümelerinden etkilenen kritik baraların sürekli güç akışı yöntemi ile belirlenmesi
Determining critical buses affected by energy system growths in north western anatolia network through contination power flow method
- Tez No: 318401
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALİ YALÇIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışmada, STATCOM ve SVC denetleyicilerinin güç sistemi gerilim çökmelerine karşı etkisi incelenmiştir. İncelemeler KBA güç iletim sisteminde yapılmıştır.Bilgisayar similasyonu için PSAT programı kullanılmıştır. Sürekli güç akışı analizi yöntemi kullanılarak elde edilen PV eğrileri ile STATCOM ve SVC gerilim çökmelerine karşı etkisi incelenmiştir. Benzetim çalışmaları SVC ve STATCOM un sistemin yüklenebilirlik sınırlarını arttırdığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, the STATCOM and SVC controllers investigated the effect of the power system against voltage collapse. Investigations were made KBA power transmission system.The computer simulation program was used for the PSAT. PV curves obtained using the method of continuous power flow analysis with the STATCOM and SVC are examined against voltage collapse. Simulation studies of SVC and STATCOM system was to increase the limits of chargeability.