Structure prediction of TB rPOß and its mutations binding analysis
TB rPOß geni modellenmesi ve mutasyon bağlanma analizi
- Tez No: 318409
 - Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL YELEKÇİ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
 - Yıl: 2012
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Hesaplamalı Biyoloji ve Biyoinformatik Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 45
Özet
Tüberküloz bugün hala yüksek risk sınıfında bir hastalıktır. Verem tedavisinde en yaygın kullanılan ilaç rifampisindir. Günümüzde biliyoruz ki bu ilacın TB üzerinde ki etki bölgesi RNA Polimerazdır. Yapılan araştırmalarda ne yazık ki henüz Rpoß için üç boyutlu bir kristal yapısı elde edilememiştir. Bu çalışmada DNA sekansından yola çıkılarak; üç boyutlu model oluşturulması, bu model üzerinden mutasyon dirençlerinin ölçülmesi ve sonuçlarının değerlendirilmesi hedeflenmiştir.DNA veya Amino Asit sekanslarından yararlanarak üç boyutlu modelleme yapan bir çok online tool arasından yapılan modellemeler sonucunda deneysel sonuçlara en uygun çıkan model kullanılmıştır.En iyi model bulunduktan sonra, bu model üzerinde TB mutasyonları uygulanarak yeni durumda RIF'in bağlanma enerjileri ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
Today Tuberculosis is a disease that is still a high-risk categories. Rifampicin is a drug that?s used common in the treatment of TB. We know that the effect of this drug in the region of RNA polymerase on TB. Unfortunately, there isn?t any three-dimensional crystal structure in the rpoß. In this study, three-dimensional model was created from DNA sequence and applied the resistance mutations of TB for computing resistance .There are many online tools for three-dimensional modeling with using DNA or amino acid sequences. And the best result of the modeling was used in studying that?s more same with the experimental results.After finding best model, the mutations were applied for computing binding energy of mutations.