Prediction of common stock returns with financial ratios: an applied study in İstanbul Stock Exchange
Hisse senedi getirilerinin finansal oranlar ile tahmini. İ.M.K.B. üzerine uygulamalı bir çalışma
- Tez No: 26962
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AKGİRAY VEDAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1993
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
ÖZET HİSSE SENEDİ GETİRİLERİNİN FİNANSAL ORANLAR İLE TAHMİNİ: I.M.K.B. ÜZERİNE UYGULAMALI BİR ÇALIŞMA Bu çalışma, 1987-1991 dönemi arasında tıisse senetlerinin getirilen ile ilgili şirketlerin finansal oranlan arasında bir ilişki bulunup bulunmadığının incelenmesi ve şayet böyle bir ilişki mevcut ise bunun testini içermektedir. Bu testin sonuçlarına göre, hisse senedi getirilerini önceden tahmin etmeye yönelik bir model oluşturulmaya çalışılacaktır. Finansal rasyolar sekiz farklı grupta toplanmıştır. Bunlar nakit pozisyon oranları, likidite oranları, işletme sermayesi/nakit akışı oranları, sermaye yapısı oranları, borç servis oranlan, karlılık oranlan, devir oranları ve şirketin ölçeği ile ilgili oranlardır. Bunların dışında, hisse senetlerinin beklenen getirilen üzerinde piyasanın etkisini gösterebilmek için, Fiyat/Kazanç oranı ve şirketlerin piyasa değerieride analize dahil edilmiştir. Şirketler getirilerine göre iki farklı gruba ayrılmıştır; piyasa ortalamasının üstünde performans gösterenler ve piyasa ortalamasının altında performans gösterenler. Bu ayırımdan sonra, iki grubun ortalamalarının birbirinden farklı olup olmadığını test edebilmek için T-testi uygulanmıştır. Bu testin sonucunda yalnızca cari oran, sermaye yapısı oranlan, karlılık oranları, devir oranlan ve net kar/piyasa değeri oranlarının ortalamaları iki grup arasında önemli farklılıklar göstermiştir. Daha sonra oranlar ile getiriler arasında çoklu doğrusal regresyon analizi uygulanmıştır. Regresyon analizinin sonuçları çok tatminkar değildir. Yalnız 1988/2 ve 1989/2 dönemlerinde önemli sonuçlar elde edilmiştir. Bu dönemlerde elde edilen R-kare katsayısı, sırasıyla, 0.6251 9 ve 0.69945 'dir. Son olarak 1987-1991 dönemleri için çoklu diskiriminant analizi uygulanmıştır. Bunun sonuçlarına göre kaldıraç (kısa vadeli borçlar/toplam borçlar), borç servis oranı (faaliyet karı/ yıllık faiz gideri), likidite (döner varlıklar/toplam varlıklar), devir oranları (satışlar/toplam varlıklar), karlılık oranı (net kar/piyasa değeri), sermaye yapısı oranı (döner borçlar/piyasa değeri) ve fiyat kazanç oranı hisse senetlerinin getirilerinin tahmininde önemli değişkenlerdir. Bu değişkenler % 92.5'e kadar olan bir doğrulukla iki grup arasında ayırım yapabilmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT PREDICTION QF COMMON STOCK RETURNS WITH FINANCIAL RATIOS: AN APPLIED STUDY IN ISE The purpose of this study is to test the relationship between financial ratios and related companies stock returns in Istanbul Stock Exchange for the period 1987-1991. A model is built to predict common stock returns using financial ratios. Ratios are classified into eight different groups. These are cash position, liquidity, working capital/cash flow, capital structure, debt service coverage, profitability, turnover and company size ratios. Price/earnings ratio and market capitalization values of companies are also included in order to show the market effect in return expectation. Companies are separated into two different categories as above average performers and below average performers. T-tests are performed to find out group differences in independent variables (financial ratios). Current ratio, capital structure ratios, profitability, turnover and net income/market capitalization ratios are found to be significantly different across two groups. Regression analyses are applied the ratios. The results of regression analyses are not very clear. Only the analyses in 1988/2 and 1989/2 periods yield significant findings. R-square values in those periods are 0.62519 and 0.69945, respectively. Multiple discriminant analysis performed for 1987-1991 period shows that leverage (Short term liabilities/total liabilities), debt service coverage (Operating income/annual interest paid), liquidity (Current assets/total assets), turnover (Sales/total assets), profitability (Net income/market capitalization), capital structure (Current liabilities/market capitalization) and Price/Earning ratios are important variables to predict common stock returns. These variables differentiate between two groups with an accuracy of up to 92.5 %. IV