Yapay sinir ağları ve bulanık mantığın bazı mühendislik problemlerinde uygulanması
Applicatian of artificial neural network and fuzzy logic in engineering problems
- Tez No: 318417
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mühendislik Bilimleri, Mathematics, Engineering Sciences
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu tezde Türkiye'de yaygın olarak kullanılan yapı malzemeleri için ?Toplam Eşdeğer Sıcaklıklar Farkı (TESF)? değerleri bulanık mantık sinirsel denetim metodu kullanılarak elde edilmiştir.Deneysel veriler kullanılarak yapay sinir ağları metodu ile elde edilmiş olan TESF değerleri daha sonra bulanık mantık sinirsel denetim metodu kullanılarak elde edilip klasik yöntem ile karşılaştırılması yapılmıştır. Sonra farklı bir yöntem uygulanarak tuğla ve blokbims malzemelerinin karakteristik özellikleri girilip AAC için TESF değerleri hesaplanmıştır .Son olarak elde edilen sonuçlar tablo ve grafikler halinde verilip TESF değerlerinin farklı coğrafik bölgeler ve farklı günler için ayrı bir deneysel çalışmaya gerek kalmadan yapay sinir ağları (YSA) metoduyla hesaplanabileceği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis , ?Total Equivalent Temperature Difference (TETD)?? values for construction materials which are commonly used in Turkey were obtained using artificial neural network and fuzzy logic .TETD values obtained from experimental data using artificial neural network method were calculated using fuzzy logic artificial neural network. The results obtained were compared to the results obtained classical method. In addition , TETD values were calculated using characteristics of different construction materials .Results obtained were shown in tables and graphics . It was concluded that TETD values could be calculated for different geographical regions and days without using experimental method.