Gaziantep ilinde yetişen pinus türlerinin antioksidan aktivitelerinin belirlenmesi
Determination of antioxidant activities of pinus species growing in Gaziantep
- Tez No: 318431
- Danışmanlar: PROF. DR. SAADET DEMİRÖRS SAYGIDEĞER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmada Gaziantep ilinde yayılış gösteren dört farklı Pinus türünün antioksidan aktiviteleri ile bu türlere ait uçucu yağ bileşenleri ve metanol özütlerinin fenolik bileşikleri tespit edilmiştir. Metanol ve uçucu yağ özütleri konsantrasyona bağlı olarak DPPH, metal şelatlama ve demir indirgeme gücü deneyleri ile antioksidan aktiviteleri için taranmıştır. Yapılan analizler sonucunda metanol özütlerinin uçucu yağlardan daha yüksek aktivite sergilediği tespit edilmiştir. DPPH deneyinde Pinus halepensis 1 mg/ml konsantrasyonda % 93,91 ile en yüksek aktiviteyi göstermiştir. Demir indirme gücünde ise en yüksek aktiviteyi yine P. halepensis sergilemiştir (0,8 mg/ml konsantrasyonda 0,914 nm). Metal şelatlama deneyinde en yüksek aktiviteyi % 94.30 ile Pinus brutia'nın uçucu yağı sergilemiştir. Total fenoliklerin tayininde en yüksek fenolik içeriği Pinus nigra'da hesaplanmıştır (303.3 mg GAE/g). Bununla birlikte uçucu yağlar GC-MS ile analiz edilmiştir. GC-MS sonuçlarına göre uçucu yağların ana bileşenleri P. brutia için ß- pinene (% 40,03), P. halapensis için ß-caryophyllene (% 25,98), P. nigra ?- Pinene (% 34,45) ve Pinus pinea için Limonene (% 40,73) olarak belirlenmiştir. Yapılan analizler sonucunda bu türlerin doğal antioksidanlar olarak yeni kaynaklar olacağını söyleyebiliriz.
Özet (Çeviri)
In this study, it was determined antioxidant activities, essential oil compounds and total phenolic contents of four different Pinus species growing in Gaziantep. Methanol and essential oil extracts were screened for antioxidant activities by using DPPH, metal chelating and power reducing assays. As a result of analysis, methanol extracts was exhibited more antioxidant activities than essential oils.The methanol extract of Pinus halepensis showed the highest activity with value of 93.30 % at concentration of 1.0 mg/ml in DPPH assay. Also, this plant exhibited the highest activity in power reducing assay (0.914 nm at concentration of 0.8 mg/ml). The essential oil of Pinus brutia showed the highest activity with value of 94.30 % in metal chelating assay. The highest total phenolic concent was calculated in metanol extract of Pinus nigra (303.3 mg GAE/g). Moreover, the essential oil was analysed by GC-MS. According to result of GC-MS, ß- pinene (% 40,03), ß-caryophyllene (% 25,98), ?- Pinene (% 34,45) and Limonene (% 40,73) were determined as main components in essential oils of P. brutia, P. halepensis, P. nigra and Pinus pinea, respectively. We can say that these species may be new natural antioxidant sources.