Optimization of illumination yields of buck-based power led drivers
Buck tabanlı güç led sürücülerinin aydınlanma verimliliklerinin optimizasyonu
- Tez No: 318447
- Danışmanlar: PROF. DR. ARİF NACAROĞLU, PROF. DR. Ö.FARUK FARSAKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Güç LED aydınlatma teknolojisi oldukça hızlı gelişmeye devam etmektedir. Bu teknoloji aydınlatma avantajlarından dolayı önümüzdeki on yılda günümüzde kullanılan aydınlatma elemanlarının yerini tamamen alacaktır. Bu çalışmada akım ve voltaj sınırlamalı sürücü devre tasarımları incelenmiştir. LED'in yapısına uygun olması bakımından akım sınırlamalı sürücü devre tasarımı seçilmiştir. Tasarımı yapılan sürücü devrelerde LED adeti bakımından buck-based, boost-based, buck-boost-based tiplerinden buck-based tipi tercih edilmiştir. Buck- based sürücü devre tasarımında LED'ler öncelikle değeri belirlenen direnç ile sürülmüştür. İkinci aşamada LED'leri sürmek için doğrusal regülâtörlü sürücü devre tasarımı yapılmıştır. Son aşamada ise anahtarlamalı sürücü devre tasarımı yapılmıştır. Çıkış aydınlatma verimini maksimum yapacak sürücü devre eleman değerleri hesaplanmıştır. Güç LED sürücü devre tasarımı yapıldıktan sonra devre çıkış verim değeri ölçümleri soğutucu eleman olmadan yapılmıştır. Soğutucu elemanın çıkış aydınlanma verim üzerine olan etkisi incelenmiştir. Sonuç olarak, farklı sürücü devre tasarımları ve verim karşılaştırmaları yapılmıştır. Maksimum verimlilikte power LED sürücü devre tasarımı 10-4 verim hassasiyeti ile gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Luminous power LED technology has been improving quite fast. This technology will replace completely lighting components that are used currently in the present decade due to its lighting advantages. In this study, current and voltage-limiting driver circuit designs were examined. The current-limiting driver circuit design has been selected to be applicable in terms of power LED?s structure. In this case, current-limiting driver circuit designs were carried out. The buck-based type LED driver was selected considering the number of power LED units among the driver types; buck-based, boost-based, and buck-boost-based. In the phase of designing at first step, the buck-based circuit, power LEDs were driven with determined resistor value. In the second step, the driver circuit design with linear regulator was made to drive power LEDs. In the last step the driver circuit with switching regulator was designed. Power LED driver circuits were designed with the input voltage and component parameters at which high output efficiencies were maximum. Then, the power LED driver circuits were designed, and circuit output efficiency value measurements were made without using cooling unit. The effects of cooling units on output efficiency values were examined. Different driver circuit designs and efficiency comparisons were made. At maximum output illumination efficiency, the power LED driver circuit design was achieved with the precision yield of 10-4.